Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]

Napsáno: 5. 10. 2014 17:14
Autor článku: Marcel Meralai
Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]

Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xiaomi Mi Pad a my se s Vámi podělíme o jeho recenzi v dnešním článku. 

 

Obsah recenze:

 • HW specifikace
 • Obsah balení
 • Konstrukce a displej
 • Zvuk a kvalita reproduktoru
 • Konektivita a vybavení tabletu
 • MIUI a SW výbava
 • Baterie a její výdrž 
 • Výkon s Tegra K1
 • Fotoaparát a videa
 • Cena a dostupnost
 • Shrnutí a finální verdikt

 

HW specifikace

 

Rozměry a hmotnost: 202 × 135 × 8,5 mm, 360 g

Displej: 7,9', kapacitní IPS LCD s rozlišením 2 048 × 1 536 a jemností pixelů 324 PPI

Sítě: bez podpory SIM karet

Konektivita: microUSB, WiFi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, WiFi direct

Paměť: 16 GB, microSDHC

RAM: 2 048 MB

Baterie: 6 700 mAh

Procesor: Nvidia Tegra K1 32bit (4× Cortex-A15, 2 200 MHz, 28nm)

Operační systém: Google Android 4.4.4 Kitkat

Fotoaparát: zadní - 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080); přední - 5MPx

 

Obsah balení

 

Xiaomi Mi Pad dorazí v nahnědlé krabičce z recyklovaného papíru, která dost přesně obepíná samotný tablet. I Xiaomi udržuje trend malých krabiček, které šetří přírodu. Uvnitř balení naleznete tablet, nabíječku, propojovací MicroUSB kablík, brožurky s návody a také speciální vidličku, kterou lze otevřít krytku na boční straně tabletu, pod kterou se ukrývá microSD slot pro paměťovou kartu. 

 

Obsah balení Xiaomi Mi Pad

 

Konstrukce a displej

 

V momentě, kdy poprvé vezmete tablet do rukou, Vás možná překvapí hmotnost. Tablet jde v rukou celkem cítit a vzhledem k jeho velikosti by se dala čekat menší váha, která činí 360g. K nám do redakce dorazila bílá verze, která působí velice stylově a čistě. Samozřejmě inspiraci v tabletu od Applu pozná asi skoro každý. Xiaomi se neskrytě nechalo inspirovat Apple iPad mini. Poznat to jde na použitém poměru stran displeje (4:3) a také na prostředním tlačítku z trojice dotykových tlačítek pod displejem, které náramně připomíná fyzické tlačítko na iPadu. Ale pokud pomineme zjevnou inspiraci v konkurenci, Mi Pad vypadá elegantně a rozhodně se za něj nebudete muset stydět. 

 

 

Čelní straně tabletu dominuje znak Xiaomi, trojice dotykových tlačítek a samozřejmě hlavním lákadlem je kapacitní IPS LCD displej s úhlopříčkou 7,9' a rozlišením 2 048 × 1 536, který je chráněn Gorilla Glass třetí generace. Na takovéto ploše je jemnost pixelů 324 PPI, což ve finále dává velice jemný obraz. Displej Mi Padu zaslouží velkou pochvalu. Má velice pěkné podání barev, které se neztrácí ani z nejrůznějších pozorovacích úhlů. Kupodivu je displej i velice dobře čitelný za slunečného počasí. V horní části čelní strany najdeme i světelný senzor, fotoaparát a signalizační led diodu. 

 

 

Zadní stranu kryje lesklý plast se znakem Xiaomi a také zde najdeme fotoaparát a dvojici stereo reproduktorů. Na levém boku najdeme krytku se slotem na MicroSD kartu a malý otvor (zřejmě pro mikrofon). Na pravém boku najdeme klasickou dvojici tlačítek pro uspání tabletu a regulaci hlasitosti. Vrchní část tabletu posloužila pro vstup sluchátek 3,5mm jack a na spodní části najdeme micro usb zásuvku pro nabíjení a přenášení dat. Celkově konstrukce tabletu působí bytelným dojmem.

 

Porovnání displejů - vlevo Mi Pad, vpravo Shield Tablet, dole Samsuns Galaxy Note IIIPorovnání displejů - vlevo Mi Pad, vpravo Shield Tablet, dole Samsuns Galaxy Note III

 

Zvuk a kvalita reproduktoru

 

Zadní stereo reproduktory celkem překvapily. Umí zahrát, na tablet, dost nahlas a nechybí jim ani náznak basů. Největší nevýhodou reproduktorů je jejich umístění na zadní straně, kde se veškeré stereo efekty vytratí a tím i lehce ztrácí na výsledném efektu z poslouchání, zvlášť když sledujete video v horizontální poloze. Co se týče poslouchání se sluchátky, dal by se tablet označit za lepší průměr. Hudba má slušné basy a k digitálnímu šumu dochází při maximální hlasitosti jen zlehka. Zde však hraje prim, na čem hudbu posloucháte a jak si vyladíte ekvalizér, který je upravitelný u mnoha hudebních přehrávačů. Xiaomi Mi Pad není asi jasná volba hudebního poslechu pro audiofily, ale troufáme si tvrdit, že běžný uživatel bude s reprodukcí zvuku nadmíru spokojen.  

 

Konektivita a vybavení tabletu

 

Asi největším nedostatkem tabletu z pohledu konektivity a užitné hodnoty je absence GPS modulu, která ho dost degraduje. Další věcí, která nám chyběla je podpora NFC, ale to by se dalo ještě překousnout. 

 

WiFi 802.11 b/g/n/ac - fungovalo uspokojivě, nicméně v místech s horším signálem má Mi Pad řádově o jeden dílek signálu méně, jak ostatní přístroje. Síla WiFi signálu se dá označit za průměrnou. 

Bluetooth 4.0 - fungovalo skvěle, ať už jste k němu připojili cokoliv. Přenos dat byl rychlý a stabilní.

MiniUSB - neslouží pouze k nabíjení ale podporuje rovněž USB OTG. To znamená, že s přechodkou microUSB - USB není problém připojit k tabletu nejrůznější USB doplňky, ať už se jedná o flash paměti, přenosné HDD nebo třeba gamepad. Horší to je s podporou MHL, tedy přenosu obrazu na větší obrazovku, to bohužel Xiaomi Mi Pad hardwarově nepodporuje, tudíž si obsah z jeho obrazovky nepustíte třeba na velkou TV. 

 

MIUI a SW výbava

 

MIUI je systém, který je u jisté skupiny Android uživatelů velice oblíbený a někteří jej dokonce výhradně upřednostňují před klasickým Androidem. Inspirace MIUI, po vzoru konstrukce, rovněž čerpá z iPadu. Uživatel to pozná hned v úvodním menu, kde oproti klasickému Androidu chybí seznam nainstalovaných aplikací. Nainstalované aplikace jsou zobrazovány rovnou na ploše, kde si je člověk může libovolně seřadit nebo uložit do složek. Změnu oproti klasickému Android OS zaznamenáte i u notifikační lišty, která je průhledná a po srolování nabídne dvě obrazovky, kde první zobrazuje klasicky notifikace a druhá nabízí regulaci jasu, vypínání dotykových tlačítek, utlumení zvuků, WiFi, BT, vytvoření snímku obrazovky atd.. Celý pohyb v MIUI je velice rychlý a intuitivní. Multitasking rovněž funguje skvěle. Horší je to s widgety na ploše. Na widgety využívat MIUI odlišné plochy, kde zobrazuje pouze widgety. To by samo o sobě nebylo zas tak špatným řešením, horší je to se správným zobrazením widgetu, kde se několik zkoušených widgetu buď nezobrazilo vůbec nebo zkresleně. Jde vidět, že v tomto má MIUI ještě co dohánět. Asi největší výhodou celého MIUI u Mi Pad je již předinstalovaný SuperSU. Tablet je tedy již od výrobce ROOTnutý, což vám dává možnost využívat zajímavé aplikace a přitom se nebát, že byste přišli o záruku. Za to palec nahoru a doufat, že se i ostatní výrobci nechají Xiaomi v tomto ohledu inspirovat.

 

Notifikační lišta MIUINotifikační lišta MIUIProstředí MIUIProstředí MIUI - plocha s widgety

 

Když zabrousíte do nastavení tabletu, tak zjistíte, že 16Gb verze Mi Padu (recenzovaná) vám poskytne 13,46GB volného prostoru, který naštěstí lze rozšířit o MicroSD karty až do 128GB. Za zmínku stojí i další položky v nastavení. Například v záložce baterie je možné nastavit si režim výkonu. Jsou zde na výběr tři možnosti - úsporný režim, vyvážený režim a samozřejmě režim výkonný, kde s potěšením můžeme konstatovat, že na současné aplikace a hry nebude zatím moc potřeba, díky výkonu Tegra Kepler 1. Další zajímavou možností je přizpůsobení funkcí dotykových tlačítek při dlouhém stisku nebo vybrání barvy notifikační diody. Rovněž potěšil již vestavěný manažer se seznamem aplikací, které se spouští automaticky při zapnutí tabletu. 

 

MIUI - možnosti nastavení MIUI - možnosti nastavení

 

Bohužel největší slabinou celého systému MIUI je jeho stabilita. Zařízení jsme sice aktualizovali na poslední verzi MIUI, ale přesto se dost často stávalo, že systém nereagoval na příkazy, vypadával zvuk (po vypnutí a zapnutí skrze tlačítko uspání opět fungoval), nešla srolovat notifikační lišta nebo z ničeho nic začal celý systém dost těžkopádně reagovat na povely. V tomto ohledu bohužel nemůžeme Mi Pad ocenit. Vzhledem k době testování (cca 2 týdny) se při práci s tabletem tyto problémy stávaly častěji, než by měly. Většinu problémů opravil opětovný restart tabletu. 

 

MIUI aplikaceMIUI aplikaceMIUI aplikace

 

Další slabinou tabletu je jeho SW výbava, která v naší zemi dost postrádá užitnou hodnotu. Tablet je vybaven aplikacemi pro hudbu a video, které zároveň obě fungují i jako služby pro přehrání online obsahu. Bohužel díky částečné (rozumějte nedostatečné) lokalizaci jsou pro nás nepoužitelné a docela dost dlouho jim trvá načíst nějaký obsah. Stejný případ je asi dalších 6 aplikací, které bohužel zůstaly nepřeložené úplně. Naopak použitelně se jevily aplikace WPS office, kalendář, kalkulačka i jednodušší správce souborů. Všechny čtyři aplikace byly lokalizovány do našeho jazyka. Dále v tabletu najdete emailového klienta, internetový prohlížeč a aplikaci hodiny. Na rovinu můžeme napsat, že ani jedna z výše uvedených aplikací nemá svojí kvalitou na originální aplikace od Googlu, takže vaše první kroky, po zakoupení tabletu, by měly směřovat na Google PLAY, kde si můžete stáhnout Chrome, Gmail, Mapy, Youtube, Disk a třeba ES File Explorer a k tomu System App Remover, ať můžete čínské aplikace rovnou odinstalovat. Naštěstí všechny uvedené aplikace jsou plně podporovány a na tabletu fungují bezvadně. Zajímavostí je, že tablet po nainstalování aplikací od Googlu, přidělí vlastní originální ikonky.

 

Baterie a její výdrž

 

Mi Pad disponuje baterií se vskutku úctyhodnou kapacitou 6700 mAh. Díky tomu je výdrž tabletu nadprůměrná. Pokud budete tablet používat ve střední zátěži, řekněme každý den internet, nějaké videa, sem tam jednodušší hra, výkon nastavený na optimální nastavení + automatické ladění jasu, tak se s tabletem dostanete na výdrž 2-3 dnů. Při zvýšené zátěži tablet vybijete za jeden den. Pokud výdrž baterie vyjádříme ve sledování videa, tak se dostaneme na téměř 9 hodin filmu, za předpokladu středního nastavení zvuku ve sluchátkách a středního nastavení jasu displeje. Při hraní náročných her tablet usmrtíme po cca 4,5 hodinách. U jednodušších her výdrž stoupne na nějakých 6-7 hodin

 

Celkově je kapacita a výdrž baterie velice pozitivní vlastností tabletu, ovšem horší je to s přiloženou nabíječkou, která tablet nabíjí proudem 1A. Doba nabíjení se pohybuje kolem 4 hodin. Uvítali bychom rozhodně silnější nabíječku u takto vybaveného tabletu. 

 

Výkon s Tegra K1

 

Pro mnohé bude největším lákadlem vysoký výkon použitého SoC, kterým je Tegra Kepler 1 v 32-bitovém provedení. I my jsme samozřejmě podrobili tablet testům v benchmarku a také praktickým testům přímo v náročných 3D hrách. Výsledky dopadly dle očekávání skvěle.

 

Tablet získal v nejnáročnějším grafickém testu aplikace GFX Bench (Manhattan - Onscreen) pěkných 1218 bodů, což ho staví do pozice žebříčku mezi PC grafické karty NVIDIA GeForce GT 620 OEM a AMD Radeon HD 6380G. V AnTuTu tablet získal 47805 bodů, což z něj dělá jeden z nejvýkonnějších tabletů současnosti. 

 

Výsledek GFX BenchAnTuTu test

 

Když jsme přešli do praktického testu a otestovali hry Trine 2 a Modern Combat 5 (max. grafické nastavení) i zde tablet neměl nejmenší problém s plynulostí a s tituly si jednoduše poradil i přesto, že zmíněný Trine 2 patří k jedné z nejhezčích plošinovek na chytrá zařízení. Samozřejmě výkon je jedna věc a druhá, mnohem důležitější, věc je jak se tablet zahřívá při delším hraní a co to dělá s CPU. Pokud se pustíte do delšího hraní, tablet se začne zahřívat v levé horní půlce (při držení na šířku). Vyzařovaní tepla je sice vyšší, ale není nesnesitelné tak, že by bránilo dalšímu hraní. Pokud tablet vystavujete maximálnímu výkonu delší dobu, CPU se podtaktuje na 1,9GHz a zde už stabilně zůstane, což není problém, protože díky velkému výkonu Tegra K1 to u plynulosti her téměř nezaznamenáte. 

 

Trine 2 na Tegra K1Modern Combat 5 s max. grafickým nastavením

 

Trošku nemilé překvapení bylo, že tablet nepodporuje hry Half-life 2 a Portal, které jsou dělány pro Tegra 4 a Tegra K1. Xiaomi Mi Pad sice má odpovídající HW, ale NVIDIA nechala tyto tituly exkluzivní pouze pro SHIELD a SHIELD Tablet. 

 

Fotoaparát a videa

 

Málokdo očekává od tabletu kvalitní fotoaparát, ale i v tomto ohledu XIAOMI mile překvapil. Záporem fotoaparátu je absence přisvětlovací diody, nicméně pokud budete fotit při dostatku světla, dočkáte se fotek ve slušné kvalitě, které pro potřeby tabletu bohatě vystačí. Fotky neztrácí ostrost ani při focení detailů, jen doporučujeme ostřit manuálně, protože tablet občas nepřeostřuje úplně správně. Při horších světelných podmínkách je u fotek vidět digitální šum. 

 

Ukázkové foto Xiaomi Mi PadUkázkové foto Xiaomi Mi PadUkázkové foto Xiaomi Mi Pad

 

S natáčením videa je to o něco horší. Tablet sice umí natáčet ve FullHD, ale výsledná videa postrádají plynulost, kterou bychom od nich očekávali. Možná to bylo způsobeno samotnou aplikací fotoaparátu, ale natočená videa měla problém s plynulostí a docházelo u nich ke znatelnému „trhání" obrazu. Když pomineme plynulost, tak videa nebyla špatná a ve FullHD nepostrádala ostrost. 

 

 

V nastavení fotoaparátu, z nepochopitelných důvodů, chybí nastavení kvality fotek a videa, najdeme zde jen dva obrazové filtry a samospoušť. Přední 5MPx fotoaparát plně dostačuje k videokonferencím nebo dnes tolik populárním selfie fotkám. 

 

Cena a dostupnost

 

Cena Xiaomi Mi Pad, v době psaní této recenze, začíná na 6000kč. (zdroj:Heureka.cz). Asi největší konkurencí Mi Padu je Nvidia Shield Tablet, který s cenou 8000kč nabídne o něco málo vyšší výkon, GPS, HDMI a více odladěný systém. Další konkurencí Mi Padu je Apple iPad Mini s Retina displejem nebo Samsung Galaxy Tab PRO 8.4. Zde hodně rozhodují osobní preference a požadované vybavení. 

 

Shrnutí a finální verdikt

 

Xiaomi, se svým prvním pokusem na poli tabletů, může být spokojeno. Mi Pad je solidní tablet se skvělým displejem, skvělou výdrží baterie a vysokým výkonem. Proti Mi Padu mluví hlavně hůře odladěný systém a absence GPS, ovšem za současnou cenu začínající na 6000kč se i tak jedná o velice zajímavou koupi. Pokud chcete výkonný a elegantní tablet i za jistou cenu kompromisů, možná je Xiaomi Mi Pad ta správná volba.

 

Klady

+ Solidní konstrukce

+ Skvělý displej

+ Skvělá výdrž baterie

+ ROOT už od výrobce

+ Tegra K1

+ Podpora USB OTG

+ Solidní fotoaparát

 

Zápory

- Absence GPS

- Absence HDMI/MHL

- Špatně odladěný systém MIUI

- Dlouhá doba nabíjení (slabá přiložená nabíječka)

- Slabé sw vybavení tabletu

- Neplynulá videa při natáčení 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]
  Pokud něco chybí současným hrám na mobilních telefonech, tak bude bezesporu řeč o komplexnějším ovládání. Řeč je hlavně o žánru FPS a TPS. Hry sice jdou ovládat i skrze dotykovou obrazovku, ale přeci jenom to není úplně ono a takovéto hraní se stá...
  Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]
  Samsung Gear Fit jsou první chytré hodinky s prohnutým AMOLED displayem. Samsung v tomto případě vsadil na elegantní design, který doplnil o pokročilé funkce. A jak Gear Fit obstál v našem redakčním testu? To se dozvíte v dnešní recenzi. ...
  Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]
  Blíží se vánoce, teplota klesá na nulu a níže. Pro mnohé toto období znamená pohodu u TV a cukroví, ale druhou skupinu tvoří lidé, kteří si řeknou, že je ten pravý čas začít dělat něco pro své zdraví a postavu. Pokud patříte do druhé skupiny, čtět...
  Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]
  Carlock je moderní obdoba autoalarmu - GPS a GSM lokátoru, který v sobě rovněž kombinuje sledování polohy vašeho automobilu v reálném čase skrze aplikaci pro Android nebo iOS. Systém vyniká jednoduchou instalací do vozu a velice výhodnou cenou, al...
  Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]
  Čas od času vyjde na Android zajímavá hra, která si zaslouží samostatnou velkou recenzi. Pokud nás sledujete pravidelně, určitě jste zaznamenali novinky o hře Godfire: Rise of Prometheus, kterou jsme pečlivě sledovali od prvního oznámení. Autoři s...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace