Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]

Napsáno: 31. 5. 2014 14:58
Autor článku: Marcel Meralai
Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]

Samsung Gear Fit jsou první chytré hodinky s prohnutým AMOLED displayem. Samsung v tomto případě vsadil na elegantní design, který doplnil o pokročilé funkce. A jak Gear Fit obstál v našem redakčním testu? To se dozvíte v dnešní recenzi. 

 

Obsah recenze:

 • HW specifikace 
 • Obsah balení
 • Konstrukce a design
 • Displej a jeho čitelnost
 • Výdrž baterie a nabíjení
 • Uživatelské rozhraní a funkce
 • Aplikace třetích stran
 • Konektivita s telefonem - Gear Fit manažer a Fitness with Gear
 • Gear Fit na ne-Samsung telefonu
 • Cena Gear Fit
 • Finální verdikt

 

Hardware specifikace

 

 • 1.84" prohnutý AMOLED displej s rozlišením 128 x 432 bodů a s podporou multi-touch
 • Displej chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3
 • Odolná konstrukce splňující certifikaci IP67 
 • CPU 180MHz ARM Cortex M4
 • Bluetooth 4.0 LE
 • Senzor srdečního tepu
 • Akcelerometr
 • Gyroskop
 • Baterie s kapacitou 210mAh

 

Obsah balení

 

Po vybalení skromné krabičky, která připomíná svojí texturou obalu dřevěný povrch, na vás vykouknou samotné hodinky Gear Fit s řemínkem. Dále v balení najdete návod z recyklovaného papíru, klasickou microUSB nabíječku a speciální nabíjecí kolébku, bez které není možno hodinky dobít. Více věcí v balení nenajdete. 

 

 

Konstrukce a design

 

Začneme samotnou konstrukcí. Gear Fit tvoří z největší části prohnutý AMOLED displej, který je krytý tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3. Celá přední část je pak obepnuta chromovaným rámečkem, který rovněž přispívá k odolnosti celého zařízení a to i díky tomu, že je lehce vyvýšen nad úroveň displeje a chrání ho tak proti případným pádům na zem. Gear Fit rovněž splňuje certifikát IP67, takže hodinky můžete mít ponořené v 1 metru vody, po dobu 30 minut. Ovšem kdo četl náš článek, dobře ví, jak se celá věc s IP67 má. Hodinky jsem podrobil klasickému styku s vodou při sprchování a umývání rukou - vše bez problému vydržely, ale samozřejmě jsem na ně záměrně nepouštěl plný proud vody.

 

 

 

Při pohledu na zadní část hodinek vidíme senzor měření srdečního tepu a také odhalené kontakty, na které dosedá nabíjecí kolébka. Kapitolou samo o sobě je řemínek hodinek. Ten je tvořen pružným materiálem, který je i vcelku příjemný na dotek. Díky pružnosti řemínku lze hodinky lehce z pásku vytáhnout. Nasazení se rovněž obejde bez jakýkoliv problémů, na druhou stranu se nemusíte bát, že by vám hodinky z tohoto řemínku samovolně vypadly. Vnější povrch pásku tvoří stylové jemné vroubky. Z vnitřní strany můžeme vidět hrubě vlnitý povrch, který svým tvarem napomáhá lepšímu odvětrání vaší ruky při pocení. 

 

 

Upínací mechanismus hodinek je zrealizován skrze dvojici čepů, které jednoduše zastrčíte do dírek v řemínku. Na jednu stranu je to jednoduché a rychlé řešení, ale mám z tohoto konceptu trošku obavy. Nejednou se mi stalo, že při nošení něčeho těžkého a velkého, jsem nevědomky zavadil o upínací mechanismus řemínku a rozepnul jsem si tím hodinky. Na toto je potřeba dávat pozor, a to i z toho důvodu, že hodinky už tak na ruce skoro necítíte kvůli jejich muší váze (68g). Malá váha je samozřejmě plus, ale také díky tomu nemusíte hned zaznamenat, že jste hodinky nevědomky někde vytratili. Další potencionální neduhou tohoto systému je opotřebení dírek v řemínku. Nejsem si jist, jak dlouho budou dírky držet svůj tvar a tím zabezpečovat pevnost upnutí. Nicméně pásek se dá do budoucna bez problému vyměnit za nový. Jinak je nošení Gear Fit jedna radost. Jak už jsem napsal výše, hodinky na ruce skoro necítíte, pásek je pohodlný a díky prohnutému tvaru hodinek i perfektně sednou na ruku.

 

 

Samostatnou kapitolu také tvoří design hodinek. Těžko soudit všeobecně, jak na tom Gear Fit jsou, jelikož má každý jedinec vkus postaven trošku jinak. Za sebe mohu říct, že Gear Fit vypadají prostě skvěle. Dominantní stránkou je samozřejmě prohnutý displej se stříbrným rámečkem dokola, který z Gear Fit dělá hodně futuristický kousek. Hodinky se hodí jak ke klasickému oblečení, tak i k více formálním příležitostem. Dovolím si tvrdit, že svým decentním designem Gear Fit vůbec poprvé mohou zaujmout i naše něžné pohlaví. Konec konců i Leela z Futuramy nosí neustále své „Geary" :).

 

 

Displej a jeho čitelnost

 

Samsung vybral pro své Gear Fit již tradičně OLED displej. Tentokrát s netradičním rozlišením 128 x 432 bodů na velikost 1.84" palce. Na prohnutou obrazovku Gear Fit je radost pohledět. Barvy jsou syté a jemnost rozlišení plně dostačující. Podsvícení nabídne 6 stupňů jasu. Poslední 6.stupeň jasu je navržen pro používání venku a pokud ho nastavíte, budete upozorněni, že se do 5 minut opět sám přepne do vašeho výchozího nastavení jasu. Pokud bude pod mrakem, tak si venku vystačíte se 4.stupněm podsvícení. U ostrého slunečního svitu se hodinky dají číst i pod 5.stupněm jasu, který jsem většinu času měl venku nastaven. 

 

 

Když jsem porovnal Samsung Galaxy Note III s max. nastaveným jasem, byl Gear Fit s max. jasem ještě o úroveň lépe čitelnější než telefon. Dá se tedy říct, že Samsung tuto častou bolest smartwatch zvládnul solidně. Obrazovka Gear Fit dokonce podporuje multi-touch, tedy registraci více dotyků naráz. Tuto funkci využijete pro rychlé vyvolání nabídky nastavení jasu, kdy stačí kdekoliv v menu hodinek poklepat na displej dvakrát-dvěma prsty.

 

Výdrž baterie a nabíjení

 

Baterie je velkým otazníkem u každého wearables. I proto výsledná výdrž Gear Fit mile překvapila, ale začneme u nabíjení. K dobití baterie hodinek budete potřebovat připojit speciální kolébku, do které zapojíte klasickou micro-USB nabíječku. Plného dobití baterie, z 10% na 100%, dosáhnete za necelé dvě hodiny. Tato doba je delší, než bych čekal (i s ohledem na kapacitu baterie, která činí 210mAh). 

 

 

Naštěstí delší doba nabíjení je vykoupena slušnou výdrží. Na jedno nabití vám hodinky vydrží dva a půl dne a to za předpokladu, že budete mít displej nastaven na 4.stupeň, akcelerometr aktivní, bluetooth také a samozřejmě budete hodinky a jejich funkce využívat ve střední zátěži. Pokud oželíte funkci automatického zapínaní displeje při pohledu na hodinky, s výdrží se dostanete na nějaké 3-4 dny užívání. No a pokud hodinky nebudete mít spárovány s telefonem + vypnutou funkci automatického zapnutí displeje, můžete počítat i 6 dnů výdrže a déle (dle zátěže). To jsou na dnešní poměry nadprůměrné hodnoty. 

 

Uživatelské rozhraní a funkce

 

Pokud přemýšlíte nad tím, proč Gear Fit nenesou ve svém názvu slovo Galaxy, je to z důvodu absence operačního systému Android. Ovšem pozor, v Gear Fit nenajdete ani OS Tizen, který můžete nalézt v Gear 2 (po aktualizaci i v původních Galaxy Gear). V případě Gear Fit se Samsung rozhodnul do hodinek implementovat real-time operating system, ve zkratce RTOS. RTOS je jednoduchá forma operačního systému, který zpracovává požadavky uživatele okamžitě po vyslání požadavku - v reálném čase. Nebudu vás zatěžovat odbornými vysvětlivkami o tom, jak celý RTOS funguje. Hlavní výhodou tohoto operačního systému je právě jeho rychlost a svižné uživatelské rozhraní, které jde ruku v ruce s energetickou nenáročností. Díky tomu mají hodinky slušnou výdrž baterie a rychlé odezvy při pohybu v menu. OS rovněž zvládá multitasking, tzn. že lze mít spuštěno více programů naráz - např. časovač, stopky, krokoměr a do toho program cvičení + ovládání hudby. Při užívání více úloh naráz jsem rovněž nezaznamenal opožděnou odezvu RTOS. V celém menu se pohybujeme skrze posouvání obrazovek s funkcemi, podobně jako u Android OS. Lze vybrat, jestli chcete hodinky používat v horizontálním zobrazení textu nebo vertikálním. Osobně jsem preferoval více vertikální zobrazení, které se při nošení na ruce čte lépe. Níže si popíšeme jednotlivé funkce hodinek.

 

 

Časovač/Stopky - Klasický časovač, kde si jednoduše nastavíte odpočítávaný čas. Jakmile vyprší, budete upozorněni jemnými vibracemi. Stopky asi není potřeba dlouze popisovat. Hodí se jen dodat, že nabízí funkci změření kol.

 

Spánek - Funkce spánku monitoruje dobu vašeho spánku a také vám dokáže vyjádřit v procentech, jak moc jste se během spánku pohybovali. Tuto funkci jednoduše zapnete, než jdete spát a ráno po probuzení zase vypnete. Rovněž jde aktivovat režim blokování, po kterém nebudou během měření spánku hodinky reagovat na automatické zapínání pomoci gyroskopu a tím vás rušit rozsvícením. Stejně jako u dalších funkcí i zde najdete výpis historie z vašeho měření délky spánku. 

 

 

Krokoměr - Krokoměr vám ukáže, kolik toho denně nachodíte. Vykonaný pohyb vyjádří v ušlé vzdálenosti a také v počtu spálených kalorií. K dispozici je rovněž vaše denní historie, která je znázorněna, stejně jako u spánku a dalších funkcí, v jednoduchém grafu, kde je možné jednotlivé dny zobrazovat přejížděním do stran. U krokoměru si lze nastavit denní cíle na určitý počet kroků (např. 10 000 kroků). Hodinky vás upozorní v průběhu dne, když dosáhnete poloviny cíle a pak když cíl splníte úplně. Krokoměr je relativně přesný, ale občas mi zaregistroval falešné kroky, když jsem stál na místě a pouze (nevědomky) pohyboval rukou tak, že jsem kroky pro hodinky nasimuloval. 

 

 

Srdeční tep - Jednoduše změří váš srdeční tep. Při měření musíte mít nasazeny hodinky na ruce rovně a nesmíte mluvit. Pokud něco z toho porušíte, hodinky vás na to upozorní. Měření tepu je přesné, ale musíte dodržet všechny doporučení a mít hodinky pevně upnuty na ruce. V opačném případě (hlavně při kontinuálním měření tepu) nemusí být měření přesné. Opět zde najdeme historii vašich měření.  

 

Cvičení - Funkce, která vám pomůže udržet se fit. Při prvním spuštění nastavíte váš profil, kde doplníte pohlaví, výšku, váhu a můžete vyrazit trénovat. Celkově zde nalezneme čtyři režimy - běh, chůze. cyklistika a turistika. Zatímco u prvních dvou (běh, chůze) si vystačíte pouze se samotnými Gear Fit, u cyklistiky a turistiky budete s sebou potřebovat telefon. U nich totiž hodinky vyžadují údaje z GPS, aby vám mohly na telefonu zobrazit vaši trasu a s tím spojené údaje. Při zapnutí některé z aktivit se aktivuje i kontinuální měření tepu, takže můžete svůj tréning přizpůsobit aktuální tepové frekvenci. Rovněž jde u běhu určit cíl, podobně jako u krokoměru. Historie u všech cvičení je samozřejmostí.

 

Ovladač médií - Skvělá funkce, se kterou budete vždy ovládat svůj přehrávač médií v telefonu. Hodinky vám zobrazí aktuální název tracku a samozřejmě všechny základní funkce pro ovládání medií. Tuto funkci lze přiřadit ke zrychlené volbě, kdy se do ní dostanete po rychlém dvojitém stisknutí bočního tlačítka hodinek. 

 

 

Najít zařízení - Pokud často zapomínáte aktuální polohu vašeho telefonu (třeba doma), jistě oceníte funkci nalezení telefonu. Jednoduše „prozvoní" váš telefon. Jen nesmíte ztratit i samotné hodinky. 

 

Notifikace - Bez pochyb jedna z nejlepších funkcí smartwatch, která se i u Gear Fit náramně povedla. V prvé řadě si skrze Gear Fit manažer (aplikaci v telefonu) lehce určíte ze seznamu vašich nainstalovaných aplikací, od kterých aplikací chcete přijímat notifikace. Ty se pak bez problémů zobrazí v Gear Fit. Na SMS můžete odpovědět skrze samotné Gear Fit, kde si předem nadefinujete vzorové SMS. Dále můžete jakoukoliv notifikaci na hodinkách jednoduše zobrazit hned v telefonu. Hovory se pak zobrazí na Gear Fit také, ale nezavoláte si s nimi. Hovor jde pouze odmítnout nebo odmítnout s předem nadefinovanou SMS. Na veškeré notifikace jste upozorněni skrze jemné, ale dostatečně výrazné vibrace hodinek. 

 

 

Nastavení - Můžete si ve zkratce nastavit pozadí, styl hodin, velikost písma, výchozí jas displeje. Gesto probuzení zajistí rozsvícení hodinek, když pozvednete ruku a podíváte se na ně. Velice užitečná funkce, ale měl bych dvě výhrady - občas trvá automatické rozsvícení hodinek déle, než by mělo a několikrát se mi hodinky zapnuly i když sem nechtěl. Tato funkce má rovněž velký vliv na spotřebu baterie. Pokud chcete protáhnout dobu na jedno nabití, doporučuji ji vypnout. Hodinky můžete rozsvítit i stiskem bočního tlačítka. Další užitečná funkce, kterou nalezneme v nastavení, je dvojitý stisk. Jednoduše si můžete nadefinovat rychlé spuštění některé z funkcí hodinek, když stisknete rychle 2x za sebou tlačítko na boku hodinek. Za zmínku ještě stojí možnost nastavit si PIN kód na hodinky. 

 

Aplikace třetích stran

 

Když byl ohlášen fakt, že v Gear Fit nenajdeme OS Android ani Tizen a výsledný OS bude RTOS, hodně mu byla vytýkána přílišná jednoduchost a nehostinné vývojářské prostředí, které omezí aplikace třetích stran. Není to až tak docela pravda. Aplikace třetích stran lze lehce do hodinek doinstalovat. Najdete je na Google PLAY a je potřeba je nainstalovat do vašeho spárovaného telefonu. Po nainstalování aplikací vám v menu hodinek vyskočí nová ikonka - připojené aplikace, kde naleznete všechny aplikace třetích stran. Nové aplikace stále vznikají, pár jsem jich ozkoušel - níže je menší výběr.

 

Gear Fit Quick Settings - Jednoduchá appka, se kterou můžete ovládat nastavení vašeho telefonu. Lze zapínat/vypínat Wi-Fi, zvuky, synchronizaci účtů a 3G data, navíc zobrazí stav baterie telefonu. 

 

 

 

Gear Fit Share - Dobré pro taháky ve škole. S touto appkou zobrazíte jakýkoliv text vašeho telefonu na displeji Gear Fit. Stačí ve vašem telefonu označit daný text a sdílet skrze Gear Fit. 

 

 

Gear Fit RSS - Jednoduchá RSS čtečka do Gear Fit.

 

 

Konektivita s telefonem - Gear Fit manažer a Fitness with Gear

 

Spárování s telefonem probíhá u Gear Fit velice jednoduše. Prakticky stačí vyhledat skrze BT a potvrdit spárování. Následná komunikace s telefonem je vynikající. Dosah bluetooth je v otevřenějším prostředí klidně i 20-25 metrů. Samozřejmě více překážek mezi telefonem a hodinkami se rovná menšímu dosahu. Pokud se vzdálíte telefonu a BT je odpojeno, opětovné připojení proběhne automaticky, hned jakmile budete v dosahu a pokud během vašeho odpojení od telefonu proběhly nějaké akce, jako příchod SMS, volání atd., hodinky vás na tuto skutečnost upozorní. Výpadky a jiné neduhy při komunikaci s telefonem jsem nezaznamenal, vše funguje na jedničku s hvězdičkou. 

 

Gear Fit Manažer - Tuto aplikaci stáhnete ze Samsung Apps obchodu, kam budete odkázáni. Dala by se označit za prodlouženou ruku hodinek. S Gear Fit manažerem lze provádět nejrůznější nastavení hodinek, včetně těch, které lze nastavit skrze hodinky samotné. Povedený je návrhář stylu domovské obrazovky. Můžete si nastavit pozadí hodinek, styly zobrazení času a pokud vás nudí přednastavená pozadí hodinek, můžete si vytvořit vlastní z vaší galerie. Za zmínku stojí i funkce bezpečnostní pomoci, kdy po 3x rychlém stisku tlačítka hodinek bude odeslána nouzová SMS s vaší polohou na předem nastavená čísla.

 

 

Fitness with Gear - V podstatě vám hlavně umožní zobrazit více podrobností o vašich fyzických aktivitách, které jste uskutečnili za pomoci Gear Fit. Najdete zde grafy, statistiky nebo třeba absolvovanou dráhu vašeho výletu. S aplikací jsme měli problém a nechtěla nám správně zaznamenat statistiky aktivit. Vše vyřešila až aktualizace, která tento problém odstranila. Ujistěte se tedy (hlavně u ne-Samsung telefonů), že máte nainstalovanou poslední verzi aplikace. Aplikace se neobejde bez synchronizace s vaším Samsung účtem a pokud budete chtít zobrazit více detailních informací, budete potřebovat připojení k internetu. 

 

 
Gear Fit na ne-Samsung telefonu
 
Ano, Gear Fit jsou oficiálně dostupné pouze pro Samsung telefony, ale nebyl by to Android, aby to nešlo i jinak. V podstatě hlavní podmínkou je mít Android ve verzi 4.3 a vyšší. Pokud budete chtít využívat Gear Fit s ne-Samsung telefonem, budete si muset manuálně doinstalovat aplikaci Gear Fit Manager a Fitness with Gear. Zvláště u Fitness with Gear dbejte na to, ať je to nejnovější verze aplikace, jinak vám nepůjde správně synchronizovat aktivity. Za 100% funkčnost s ostatními telefony neručíme, nicméně většina uživatelů nehlásí žádné zásadní problémy. Pokud budete chtít vložit do hodinek vlastní pozadí z vašich fotek, rovněž budete potřebovat originální aplikaci pro galerii od Samsungu, jinak se dočkáte chybové hlášky, která oznámí, že nemáte v telefonu nainstalován příslušný SW.
 
Cena Gear Fit
 
Dosud jsem nezmiňoval zásadní zápory hodinek, ale tento by rozhodně jedním z nich mohl být. Samsung Gear Fit v současnosti pořídíte za cenu kolem 5000 Kč, což není zrovna nejméně. Ochota investovat do tohoto zařízení je tak na každém z vás. K hodinkám lze dokoupit i náhradní pásky v různých barvách, s cenou okolo 500 Kč. 
 

Graf ceny produktu Samsung SM-R3500ZKAXEZ poskytuje server Heureka.cz

 

Finální verdikt

Samsung Gear Fit jsou hodně povedené futuristické hodinky se skvělým designem, který v současnosti patří ke špičce. Ve prospěch hodinek také hraje výdrž baterie a zpracování systému. Horší je to s cenou hodinek, která je vyšší než bych si představoval a také nesmyslná oficiální podpora pouze pro telefony značky Samsung. Ale pokud se přes tyto menší kaňky na kráse přenesete, zcela určitě budete s Gear Fit naprosto spokojení. 

 

Klady

+ Skvělý design

+ Voděodolnost IP67

+ Výdrž baterie

+ Váha

+ Fitness funkce

+ Svižný a odladěný systém

 

Zápory

- Cena

- Oficiální podpora pouze pro Samsung telefony

 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]
  Pokud něco chybí současným hrám na mobilních telefonech, tak bude bezesporu řeč o komplexnějším ovládání. Řeč je hlavně o žánru FPS a TPS. Hry sice jdou ovládat i skrze dotykovou obrazovku, ale přeci jenom to není úplně ono a takovéto hraní se stá...
  Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]
  Blíží se vánoce, teplota klesá na nulu a níže. Pro mnohé toto období znamená pohodu u TV a cukroví, ale druhou skupinu tvoří lidé, kteří si řeknou, že je ten pravý čas začít dělat něco pro své zdraví a postavu. Pokud patříte do druhé skupiny, čtět...
  Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze] Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]
  Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xi...
  Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]
  Carlock je moderní obdoba autoalarmu - GPS a GSM lokátoru, který v sobě rovněž kombinuje sledování polohy vašeho automobilu v reálném čase skrze aplikaci pro Android nebo iOS. Systém vyniká jednoduchou instalací do vozu a velice výhodnou cenou, al...
  Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]
  Čas od času vyjde na Android zajímavá hra, která si zaslouží samostatnou velkou recenzi. Pokud nás sledujete pravidelně, určitě jste zaznamenali novinky o hře Godfire: Rise of Prometheus, kterou jsme pečlivě sledovali od prvního oznámení. Autoři s...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace