Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]

Napsáno: 12. 5. 2015 21:08
Autor článku: Marcel Meralai
Carlock - GSM/GPS OBD autoalarm se sledováním polohy vozidla! [Recenze]

Carlock je moderní obdoba autoalarmu - GPS a GSM lokátoru, který v sobě rovněž kombinuje sledování polohy vašeho automobilu v reálném čase skrze aplikaci pro Android nebo iOS. Systém vyniká jednoduchou instalací do vozu a velice výhodnou cenou, ale je tento systém schopný konkurovat zaběhnutým službám podobného charakteru? Dokáže nabídnout řešení pro jednotlivce i celé firmy? To vše se dozvíte v této recenzi. 

 

Obsah recenze

 • Obsah balení
 • HW specifikace Carlock a jeho instalace
 • Jak celý systém Carlock funguje?
 • Účet Carlock a prvotní spuštění
 • Funkce systému - praktický test
 • Kde koupit a kolik stojí paušální poplatky?
 • Finální verdikt

 

Obsah balení 

Carlock do naší redakce dorazil ve vskutku skromném balení, které obsahuje pouze to nejnutnější. V praxi to znamená samotný přístroj Carlock, jednoduchý návod k užití a také červenou aktivační kartu, dle které si svůj přístroj zaregistrujete na oficiálních stránkách výrobce. Carlock je solidně zpracován, působí robustním dojmem, který snese i nějaký ten pád. Po zapojení do diagnostického OBD II konektoru, Carlock zasahuje do prostoru 50mm dlouhým tělem. 

 

Obsah balení CarlockObsah balení Carlock

 

HW specifikace Carlock a jeho instalace

I když Carlock na první pohled vypadá jako Čínská variace na levnou auto-diagnostiku pro aplikaci Torque, uvnitř jeho těla najdeme zcela odlišný HW. V Carlocku najdeme především GLONASS GPS, dále GSM modul s před-instalovanou mezinárodní SIM kartou, pohybový senzor a také záložní baterii, která po nabití umožňuje systému fungovat i nějakou dobu po odpojení od OBD II zásuvky. Celý proces instalace Carlocku do vašeho automobilu, tak spočívá pouze v nalezení vaší OBD II diagnostické zásuvky a zapojení přístroje do ni. Nemusíte se bát, že by Carlock nějak narušil chod vašeho automobilu. OBD II konektor využívá hlavně k napájení systému a ke čtení reálných hodnot, což je pro vůz absolutně neškodné. OBD II zásuvka se většinou nachází v prostoru pod palubní deskou na straně řidiče, ale nemusí tomu tak být u každého typu vozidla. Pokud se vám nedaří nalézt váš OBD II konektor, můžete nás kontaktovat s prosbou o radu na email info@mobile-effect.cz, do zprávy nezapomeňte připsat přesný typ vašeho vozu. 

 

 

Jak celý systém Carlock funguje?

Jak jsem již napsali výše, Carlock dorazí s před-instalovanou mezinárodní SIM kartou, která zabezpečuje neustálou vzájemnou komunikaci vašeho připojeného vozidla a aplikace - skrze internet. Tato karta vám umožní komunikovat s vašim automobilem v těchto zemích: Albánie, Argentina, Arménie, Austrálie, Rakousko, Ázerbájdžán, Bělorusko, Belgie, Bosna, Brazílie, Britské Panenské, Bulharsko, Kambodža, Kanada, Chile, Čína, Kolumbie, Kongo (DEM. Rep.), Costa Rica, Chorvatsko, Kypr, Česká Republika, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, El Salvador, Estonsko, Finsko, Francie, Francie Caraïbe, Gruzie, Německo, Gibraltar, Řecko, Guatemala, Honduras, Hong Kong, Maďarsko, Island, Indie, Indonésie, Irsko, Izrael , Itálie, Japonsko, Británie, Korea rep., Kosovo, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Makedonie, Malajsie, Malta, Mexiko, Moldávie, Černá Hora, Nizozemsko, Nový Zéland, Nikaragua, Nigérie, Norsko, Peru, Polsko, Portugalsko, Puerto Rico, Katar, Reunion, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Seychely, Singapur, Slovenská republika, Slovinsko, Jižní Afrika, Španělsko, Srí Lanka, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Tádžikistán, Thajsko, Turecko, Ukrajina, Spojené arabské emiráty, Velká Británie , Spojené státy, Uruguay, Vietnam.

 

Jinými slovy, s Carlockem budete mít svůj vůz pod dohledem takřka na každém kroku a to i po vyjetí za hranice naší republiky. Carlock posílá údaje o poloze vašeho vozu a mnohé další informace (stav nabíjení vaší baterie, zaznamenané vibrace atp.) do Carlock Cloudu - tedy internetového serveru výrobce a ten je dále zpracovává a posílá do vaší nainstalované aplikace. Díky tomu, že jdou data přes cloud, dokáže systém zaznamenat, že např. ztratil spojení s vašim vozidlem (např. záměrné rušení signálu GSM/GPS rušičkou) a zpětně vás na to upozornit v aplikaci. 

 

 

Účet Carlock a prvotní spuštění systému

Ze všeho nejdřív je potřeba vytvořit si na stránkách výrobce http://activate.carlock.co účet a aktivovat Carlock. K aktivaci budete potřebovat údaje z červené aktivační karty, kterou naleznete v balení s výrobkem. Je potřeba zadat aktivační kód a sériové číslo výrobku. V moment kdy vše aktivujete, spustí se vám provoz na měsíc zdarma, který je součástí každého nového výrobku. Celou aktivaci lze pohodlně provést rovnou z prohlížeče telefonu. Jakmile máte vytvořený účet u Carlock, můžete pod ním spravovat několik sledovaných vozů najednou, jinými slovy můžete sledovat celý svůj vozový park pod jedním účtem. 

 

 

Co se týče instalace přístroje do OBD II konektoru našeho testovacího vozidla, byla otázkou pár sekund. Jakmile jsme celý systém oživili, museli jsme provést testovací jízdu, která trvala asi 5 minut. Carlock během této testovací jízdy správně lokalizoval naší polohu v aplikaci a začal informovat o stavu vozidla, nicméně ještě další dvě následující hodiny byly notifikace dost opožděné a nepřesné - to jsme si vysvětlili jako odezvu první registrace do celého systému. Před touto situací jsme byli varování i v manuálu zařízení, kde výrobce uvádí, že celý proces prvotní registrace obvykle trvá 5 minut, ale mohou nastat i případy, kdy je zařízení plně nakonfigurováno až po několika hodinách. V těchto případech výrobce uvádí ponechat Carlock v automobilu přes noc a test provést až následující den. 

 

Funkce systému - praktický test

Carlock vám umožní především sledovat svůj vůz 24 hodin denně. V aplikaci je schopen zobrazit polohu vašeho vozu v reálném čase. Poloha sledovaného vozu je aktualizována každých 20 sekund z důvodu úspory baterie. Aplikace je bohužel jenom v angličtině, nicméně je tak jednoduchá, že s její obsluhou by neměl mít problém ani ne-angličtinář. Aplikace vás v případě potřeby upozorní na různé události hlasitým alarmem a v případě potřeby lze nastavit i možnost obejít utlumené zvuky zařízení, což je vítáno. Rovněž je možné v nastavení aplikace vybrat na co konkrétně chcete být upozorněni skrze notifikaci nebo SMS. 

 

Funkce autoalarmu - V aplikaci pro Android/iOS vidíte aktuální polohu vašeho vozu a pokud automobil stojí např. někde zaparkován, můžete jeho polohu skrze aplikaci „uzamknout", od té chvíle pokud by se stala s vašim vozem nějaká neoprávněná akce, přijde vám upozornění skrze notifikaci, nebo zasláním SMS. Upozornění dostanete v případě:

 • Neoprávněného pohybu vašeho vozidla
 • Pokud by Carlock někdo odpojil od vašeho automobilu - díky vestavěné baterii je schopen fungovat ještě dalších cca 15 minut po odpojení z vašeho vozu. Notifikaci o odpojení/připojení Carlock dostanete vždy - tedy bez ohledu na to, jestli je poloha automobilu v aplikaci aktuálně zamknuta nebo odemknuta. 
 • Pokud je motor vašeho vozidla nastartován
 • Pokud Carlock zaznamená jakékoliv vibrace od vašeho vozidla

 

Odemknutá/zamknutá poloha vašeho vozu v aplikaciAutomatické časování zapínání a vypínání alarmu

 

V praxi celý systém pracuje svižně a dokáže vás na vzniklou situaci upozornit obvykle do 60 až 90 sekund od jejího vzniku. Vzácně se nám stalo, že mělo upozornění větší prodlevu, nikdy to však netrvalo déle než dvojnásobek průměrného času, tedy 3 minuty. Vše se odvíjí od několika faktorů jako kvalita signálu Carlocku, vytížení cloudu a v neposlední řadě i rychlost vašeho mobilního internetu popř. Wi-Fi sítě. Zajímavostí je, že pokud jsme zároveň měli aktivní upozornění skrze SMS, obojí nám přišlo vždy naráz - tedy jak notifikace aplikace skrze internet, tak SMS zpráva. V tomto případě jsme tak nepoznali rozdíl v rychlosti mezi notifikací a SMS, čímž se využití SMS stává spíše zbytečnou pokud máte aktivní mobilní internet v telefonu. Pokud máte pravidelný režim, kdy auto používáte a kdy ne, můžete si v aplikaci jednoduše zaškrtnout hodiny pro každý den, kdy se má alarm automaticky aktivovat a deaktivovat, což se hodí např. přes noc a vy tak nemusíte na hlídání myslet. Samozřejmostí je zaznamenání kompletní neoprávněné jízdy, stejně jako jakékoliv jiné jízdy - viz další odstavec. 

 

Funkce knihy jízd a LOG proběhnutých upozornění - Pokud si aktivujete tuto funkci, Carlock zaznamená každou absolvovanou jízdu vašeho vozidla (oprávněné i neoprávněné v režimu autoalarmu). Jízda se počítá od každého nastartování motoru, po jeho vypnutí. Kompletně vypsané jízdy pak najdete v záložce „LOG" aplikace, kde rovněž naleznete všechny uplynulé upozornění - vždy včetně místa kde k nim došlo. Proběhnuté jízdy jsou graficky znázorněny trasou na mapě, dobou jízdy a ujetou vzdáleností. Nevýhodou tohoto způsobu zobrazení je, že jízdy a upozornění jsou zde zamíchány v jednom výpisu, což občas může působit nepřehledně. Dalším záporem je, že proběhnuté jízdy si jde zpětně zobrazit pouze cca měsíc na zpět (záleží kolik proběhne různých akcí v LOGu). Zde bychom uvítali separovat jízdy a alarmy do dvou odlišných obrazovek s delší historii proběhnutých jízd, včetně nějakého kalendářního výpisu. 

 

Proběhnutá jízdaProběhnutá jízdaLOG s výpisem proběhnutých jízd a upozorněníProběhnuté upozornění (motor byl nastartován) s lokací na mapě

 

Funkce nešetrné jízdy - Carlock je schopen vás upozornit na nešetrný způsob jízdy s vašim vozidlem. Pomocí pohybového senzoru je schopen vás upozornit na prudké zabrzdění, prudkou akceleraci nebo prudké zatáčení což oceníte především v moment, kdy auto zapůjčíte nebo pokud Carlock chcete používat k monitorování firemních vozů a odhalit tak nešetrné zaměstnance.

Funkce upozornění v případě havárie - Pokud by došlo k havárii, pohybový senzor Carlocku to vyhodnotí a pošle vám notifikaci nebo zašle zdarma SMS (nemusíte mít SMS předplaceny) na přednastavené číslo.

Funkce sledování stavu vaší auto-baterie - Další z užitečných funkcí Carlocku, která monitoruje stav vaší baterie. Díky neustálé kontrole vás dokáže upozornit na vybitou baterii a také na nadměrný odběr proudu z vaší baterie. Navíc pokud vůz vybavený Carlockem sledujete na dálku, dozvíte se jednoduše jestli je aktuálně nastartován motor, nebo je vypnut - podle aktuálního nabíjení vaší baterie. Zapnutý automobil vykazuje napětí kolem 14V, kdežto pokud je motor vypnut, samotná baterie vykazuje napětí v rozmezí 12,5-13V. Napětí baterie je aktualizováno každých 10 minut. Na stejné obrazovce se rovněž dozvíte aktuální počet připojených satelitů k GPS a sílu GSM signálu. Zajímavostí je, že v zájmu šetření energie přechází Carlock po cca hodině od zastavení automobilu do tzv. režimu spánku, kdy se vypne GPS. Samozřejmě v momentě nějaké neoprávněné akce, se Carlock znova plně aktivuje. Carlock má minimální podíl na úbytku kapacity vaší baterie, pokud máte vše včetně dobíjení a baterie v pořádku, nedokáže jí vybít ani po několika týdnech nečinnosti.  

 

Graf naměřeného napětí na autobateriiGraf naměřeného napětí na autobaterii

 

Kde a za kolik koupit a kolik stojí paušální poplatky?

Jelikož je zařízení vybaveno před-instalovanou SIM kartou, která je neustále připojena k internetu, je jasné, že se na službu budou vázat poplatky spojené s provozem přístroje.  Na zařízení se díky tomu vztahují následující měsíční poplatky v podobě předplatného za provoz sim karty a car-cloudu:

 • První měsíc užívání Carlock je zdarma a aktivuje se společně s vytvořením účtu a aktivací Carlocku
 • Jeden měsíc užívání stojí €6.90 - v přepočtu 186 Kč
 • Jeden rok užívání stojí €83 - v přepočtu 2241 Kč + 20 SMS zdarma
 • Předplatné na dva roky stojí €157 (sleva -5%) - v přepočtu 4239 Kč + 30 SMS zdarma
 • Předplatné na tři roky stojí €222 (sleva -10%) - v přepočtu 5994 Kč + 50 SMS zdarma
 • Předplatné pro 100 SMS (upozornění skrze SMS) stojí €20 - v přepočtu 540 Kč

 

 

Předplatné je možnou zakoupit přímo z aplikace a zaplatit se dá za pomoci kreditní karty VISA/Mastercard nebo pomocí PayPal účtu. Upozornění skrze SMS není nutné vůbec používat, pokud si nepřejete být upozorňování i skrze SMS. Samotné zařízení jde zakoupit přímo na stránkách výrobce v přepočtu za 3940Kč (včetně poštovného). Malá pořizovací cena a levné měsíční náklady tak dělají z Carlock nejlevnější řešení v monitoringu vozidel na našem trhu. 

 

Finální verdikt

Carlock je jednoduché řešení, jak mít svůj vůz nebo celý vozový park neustále pod dohledem. Asi největším nedostatkem jsou záznamy jízd v aplikaci, které jsou sice dobře vyřešeny, ale chybí delší historie a vlastní záložka jenom pro jízdy. Dále nám v aplikací chybí funkce, které můžeme znát z jiných systému podobného charakteru jako např. nastavení pevné trasy předem nebo označení zakázaných a povolených zón na mapě. Nicméně celý projekt je na dobré cestě k dotáhnutí do dokonalosti, protože samotní autoři na aplikaci neustále aktivně pracují, není tedy vyloučeno, že se některých funkcí v budoucnu dočkáme. Funkci alarmu rovněž oceňujeme i když bychom občas uvítali rychlejší odezvy, které hlavně v případě krádeže hrají největší roli. Samotná jednoduchá instalace zařízení je kladem i záporem zároveň a to podle toho jak na ni nahlížíte. Z jednoho pohledu může potencionální zloděj zařízení lehce odstranit v případě krádeže, na druhou stranu je Carlock díky jednoduché instalaci lehce přenositelný z vozu, do vozu a rovněž odpadne starost a náklady navíc spojené s odbornou instalací obdobných zařízení, které se do automobilů instalují napevno. Asi největším kladem je velice výhodná cena, která dělá z Carlock jedno z nejlevnějších řešení na našem trhu a to jak s pořizovací cenou zařízení, tak s následnými měsíčními poplatky za provoz. Další obrovskou výhodou je mezinárodní SIM karta, která funguje za jednotnou cenu takřka po celém světě. Rovněž oceňujeme neustále monitorování stavu autobaterie a detekci nešetrné jízdy, kterou ocení hlavně lidé monitorující firemní vozy. Carlock je v současnosti velice výhodné řešení pro jednotlivce a menší firmy, které nepotřebují komplexnější řešení a chtějí mít svůj vůz pod dohledem 24h denně. 

 

Klady:

+ Mezinárodní SIM karta funguje po celém světě bez poplatku navíc

+ Jednoduchá instalace do OBD II zásuvky a tím i jednoduchý přenos z vozu do vozu + odpadnutí dalších nákladu za montáž napevno

+ Záložní baterie v zařízení

+ Nízká pořizovací cena a levné měsíční náklady

+ Monitor auto-baterie a s tím spojená upozornění

+ Monitorování nešetrné jízdy

+ Možnost nastavení automatického zapínání a vypínání autoalarmu

+ Přesná GPS s rychlou lokalizací

 

Zápory:

- Aplikace není v Českém jazyce 

- V případě odcizení vozu jednoduchá demontáž zařízení

- Absence vlastní záložky s knihou jízd + delší historie jízd

- Absence více funkcí spojených s plánováním trasy vozidla

- Absence webového rozhraní s údaji z aplikace 

 

            

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]
  Samsung Gear Fit jsou první chytré hodinky s prohnutým AMOLED displayem. Samsung v tomto případě vsadil na elegantní design, který doplnil o pokročilé funkce. A jak Gear Fit obstál v našem redakčním testu? To se dozvíte v dnešní recenzi. ...
  Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]Moga Hero Power - povyšte mobilní hraní na vyšší level! [Recenze]
  Pokud něco chybí současným hrám na mobilních telefonech, tak bude bezesporu řeč o komplexnějším ovládání. Řeč je hlavně o žánru FPS a TPS. Hry sice jdou ovládat i skrze dotykovou obrazovku, ale přeci jenom to není úplně ono a takovéto hraní se stá...
  Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]Cvičíme s Androidem díl první - iMuscle 2 [Aplikace]
  Blíží se vánoce, teplota klesá na nulu a níže. Pro mnohé toto období znamená pohodu u TV a cukroví, ale druhou skupinu tvoří lidé, kteří si řeknou, že je ten pravý čas začít dělat něco pro své zdraví a postavu. Pokud patříte do druhé skupiny, čtět...
  Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze] Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]
  Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xi...
  Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]Godfire: Rise of Prometheus - bohové se zlobí! [Recenze]
  Čas od času vyjde na Android zajímavá hra, která si zaslouží samostatnou velkou recenzi. Pokud nás sledujete pravidelně, určitě jste zaznamenali novinky o hře Godfire: Rise of Prometheus, kterou jsme pečlivě sledovali od prvního oznámení. Autoři s...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace