Stanfordova univerzita pracuje na unikátní flexibilní baterii, kterou nabijete během jedné minuty!

Napsáno: 12. 4. 2015 14:59
Autor článku: Marcel Meralai
Stanfordova univerzita pracuje na unikátní flexibilní baterii, kterou nabijete během jedné minuty!

Mobilní telefony, tablety i wearables jsou téměř ve všech směrech každým rokem lepší, menší, výkonnější. Ovšem na jedné věci stále ztrácí - výdrž baterie na jedno nabití. Baterie dnešních chytrých zařízení jsou asi největší slabinou a segmentem, který zatím vývojově nejvíce stagnuje, to se ovšem zanedlouho může změnit s novými typy flexibilních baterií. Na jedné takové next-gen baterii pracuje Stanfordova univerzita v Kalifornii. Jejich prototyp baterie je unikátní hned v několika ohledech.

 

Nový typ vyvíjené aluminum-ion baterie je vyráběn z hliníku a grafitu, nabízí tak levnou a zároveň efektní alternativu k dnešním akumulátorům. Baterie je ohebná a přitom vysoce odolná proti poškození, ale asi největší výhodou je doba nabití, která činí pouze jednu minutu. 

 

Profesor Hongjie Dai, který celý výzkum řídí, komentuje: „Vytvořili jsme nabíjecí baterii, která může plně nahradit typy baterie v současných přístrojích, jako alkalické baterie, které jsou škodlivé pro životní prostředí nebo Li-ion baterie, u kterých hrozí vzplanutí a následný požár. U naší baterie nehrozí vzplanutí i když jí provrtáte skrz." 

 

U předchozích typů aluminum-ion baterií bylo největším problémem nalézt správný materiál, který vydrží opakované nabíjecí cykly a přitom dokáže i po x-tém nabití produkovat stále dostatečné napětí. Předchozí prototypy těchto baterií obvykle nebyly schopny držet svojí plnou kapacitu už po docílení sto nabíjecích cyklů, ale nový typ této baterie vydrží přes 7500 nabíjecích cyklů bez ztráty své kapacity, čímž byl tento zásadní problém odbourán. Pro srovnání standardní Li-ion baterie vydrží přes 1000 nabíjecích cyklů. Bohužel i přes překonání některých zásadních problémů při vývoji aluminum-ion baterie, stále není zdaleka bez chyb. Asi nejzásadnějším problémem v současnosti je fakt, že baterie zatím dokáže produkovat napětí pouze 2V, cíl je standardních 3,6V. Dalším problémem je, že baterie dokáže ve své formě nést pouze 40W výkonu na 1Kg váhy, ve srovnání s li-ion 100-206W výkonu na 1Kg váhy. Jinými slovy do stejného prostoru zatím vměstnáte podstatně větší Li-ion baterii, než aluminum-ion. 

 

Přes všechny problémy se současnými aluminum-ion bateriemi, jsou po všech ostatních stránkách vskutku impozantní. Jsou levnější, nabíjí se bleskurychle, jsou podstatně bezpečnější, mají skvělou odolnost, jsou konstrukčně flexibilní a nabízí podstatně delší životnost. Doufejme tedy, že současné problémy spojené s vývojem budou brzy vyřešeny a my se tak dočkáme vytoužené evoluce u našich přenosných zařízení.

 

zdroj: androidauthority.com


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  SmartWatch SmartWatch
    Smartwatch neboli „chytré“ hodinky jsou dalším typem konceptu chytrých zařízení. Stejně jako obyčejné brýle i hodinky se v současnosti stávají chytrými. Funkce a vlastnosti nejsou plnohodnotné jako například u mobilního telefonu, ale je ...
  Samsung Galaxy Gear - svoboda mobilní komunikace!Samsung Galaxy Gear - svoboda mobilní komunikace!
      Na včerejším veletrhu IFA bylo představeno mnoho nových zařízení. Jedním z nich jsou nové hodinky Samsungu Galaxy Gear. Jedná se o první SmartWatch, které tato firma vytvořila. Hodinky představují inte...
  Oficiálně potvrzeno - OUYA se začala dodávat do prodejenOficiálně potvrzeno - OUYA se začala dodávat do prodejen
  Julie Uhrman zakladatelka celého projektu oficiálně oznámila na zahajovací akci OUYA, že právě odeslala poslední příspěvek do svého blogu konzole na severu kickstarter.com. Co to tedy pro ostatní znamená?
  Shadowgun: DeadZone se dočkal aktualizace na verzi 2.0Shadowgun: DeadZone se dočkal aktualizace na verzi 2.0
  Oblíbená MP akce se dočkala velké aktualizace s označením v2.0. Co přináší?
  Recenze: Real Racing 3Recenze: Real Racing 3
  Když před cca 7 měsíci byl zveřejněn první trailer ukazující Real Racing 3 v plné kráse, hráči si od něj slibovali hodně, od konzolové grafiky dosud nevídané na mobilním zařízení až k ultimátnímu závodnímu zážitku utvrzeném online možnostmi. Splni...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace