ROOTovací slovníček cizích pojmů pro začínající flashery Androidu [Návod]

Napsáno: 5. 1. 2014 14:30
Autor článku: Marcel Meralai
ROOTovací slovníček cizích pojmů pro začínající flashery Androidu [Návod]

Jste nováčkem na poli Androidu, popřípadě úprav tohoto mobilního systému? Úspěšně jste pochopili, co znamená ROOT, ale z dalších pojmů jako clockworkmod recovery, deodex, rom nebo kernel jste naprosto "v lese"? Pak tu pro vás máme dnešní článek, který proměníme na slovníček cizích pojmů, které souvisí s ROOTem nebo přehráváním operačního systému. S námi všemu snadně porozumíte!

 

ROOT

 

Už jen stručně a pro zopakování. ROOT je administrátorské právo ve vašem telefonu, díky kterému se z vás, jakožto majitele, stává tzv. superuser (superuživatel), který má nad telefonem absolutní moc a oprávnění provést v něm cokoliv. Jednoduše bez ROOTu vám ty nejschopnější aplikace nepojedou! Více o ROOTu zde.

 

Toolkit

 

Toolkit bude váš velký kamarád, který v mnoha případech podstatně usnadní život začínajícího Android flashera. Jedná se totiž o program (většinou pro PC), který mnoho operací jako ROOTnutí, odemknutí bootloaderu atp. udělá prakticky za vás nebo vás alespoň krok po kroku, polopaticky, provede každým bodem operace a přitom bude chytře kontrolovat, jestli nedošlo k chybě. Abyste si ovšem nemysleli - Toolkit není univerzální zázračný program, toolkitů jsou stovky. Každý toolkit je samostatný výtvor jedince - nadšence a povětšinou se soustřeďuje pouze na jediný model přístroje. Proto pokud byste chtěli "Googlit" nějaký ten toolkit i pro vašeho Androida, tak nezapomeňte dopsat i přesné znění typu vašeho přístroje. 

 

BOOTLOADER (odemknutý/zamknutý)

 

Bootloaderem se označuje absolutně nejzákladnější součást vašeho softwarového vybavení telefonu. Při zapnutí telefonu se tento program stará o nahrání kernelu (jádro - viz vysvětlení níže) a operačního systému. Bootloader je primárně a v naprosté většině případů u neupraveného zařízení uzamčen. Uzamčení bootloaderu zajišťuje, že není možné přehrát na vašem přístroji kompletní operační systém, včetně kernelu. Právě proto je jeho odemknutí stěžejní pro nějaké větší úpravy vašeho OS. Některé telefony/tablety znázorňují odemknutý bootloader jako otevřený zámek při úvodní obrazovce (viz foto níže). Nakonec jen jedna poznámka - pokud chcete provést ROOT, u některých přístrojů je vyžadováno odemknout bootloader, ale jiné postupy zase vyloženě nevyžadují odemknutí bootloaderu a přesto budou fungovat. V těchto případech se to vyloženě liší podle typu přístroje a způsobu ROOTu (použitého programu). Lepší ROOTovací programy (typicky Toolkity) provedou při ROOTování automaticky i odemknutí bootloaderu a nahrání clockworkmod recovery (vysvětlení cwm níže). 

 

 

KERNEL (jádro)

 

Už z názvu i laik může vycítit, o co vlastně jde. Kernel se stará o základní komunikaci mezi hardwarem a softwarem vašeho přístroje. Pokud bychom měli být konkrétní, v praxi to znamená - chcete např. taktovat váš procesor na vyšší frekvence a zvýšit tak výkon? Pak je jeden z nejčastějších způsobů právě přehrání kernelu, na upravený kernel, který umožňuje taktování na vyšší hodnoty, než dovoluje kernel originální. Chcete vyšší hlasitost přehrávání hudby ve sluchátkách? Opět hledejte upravený nebo nastavitelný kernel, který to umožňuje. Ty opravdu kvalitní alternativní kernely, přichází i s vlastní aplikací pro telefony, skrze kterou je možné vyladit si různé nastavení vašeho HW pohodlně v telefonu a přesně podle vašich představ.

 

Příklady možných úprav u alternativních kernelů:

  • taktování a úprava napájení CPU a GPU
  • nastavení intenzity vibrací
  • úprava chování/barev notifikační diody
  • úprava chování RAM paměti
  • úprava nabíjecích proudů pro baterii
  • úprava a kalibrace barev vašeho displaye
  • kalibrace senzorů a čidel včetně GPS
  • úprava audia (sluchátka, reproduktor) 
  • a mnohé další (sejde na konkrétním případu)

 

Z horního výčtu je jasné, že s kvalitně upraveným kernelem si můžeme vyladit mnohé části HW, aniž byste museli přehrávat celý operační systém. Kernel je samostatná část a při jeho nahrání do přístroje je hlavní podmínkou kompatibilita s danou verzí OS, popř. může být přímo dodáván s alternativní ROMkou, jako její nedílná část. K přehrání kernelu je nutné mít otevřený bootloader.

 

Brick /Semibrick /Bootloop

 

Slovo brick znamená v českém překladu - cihla (v našem případu cihlička:)). Jednoduše se tímto termínem s oblibou označují přístroje všeho druhu, které jsou po SW stránce mrtvé a nejsou schopny úspěšně nastartovat svůj operační systém. Jinými slovy se z nich stává taková drahá cihlička k ničemu. Problém je, že u Androidu a jeho úprav k absolutnímu bricku dochází jen velice vzácně. Přesnější označení tak je semi-brick, tedy pouze částečně brickle zařízení, které se v 99% případů povede navrátit do plně funkčního stavu, díky CWM recovery menu (viz níže). Bootloop je pak stav zařízení s Androidem, které se, díky nepovedenému zásahu, neustále restartuje pořád dokola a bez úspěchu načíst OS. Bootloop se tedy dá označit za stav semi-bricku přístroje.

 

Trojhmat

 

Trojhmatem se označuje unikátní kombinace stlačení fyzických tlačítek vašeho telefonu (typicky tlačítko hlasitosti +/- a spodní tlačítko, např. u Samsungu) společně s tlačítkem zapnutí a to celé při vypnutém stavu telefonu. Skrze trojhmat se uživatel dostane do skrytého menu recovery, které vysvětlíme o kousek níže. Trojhmat se u každého zařízení dělá trošku jinak. U některých přístrojů - v originálním stavu, nemusí jít provést vůbec. Například u Samsungu se trojhmat provede stlačením tlačítka hlasitosti nahoru + spodní tlačítko + tlačítko zapnutí. 

 

Clockworkmod recovery menu (zkráceně - CWM)

 

Recovery menu je skrytá nabídka, do které se dostaneme trojhmatem. Clockworkmod recovery je pouze jeden z mnoha typů alternativního recovery menu, ovšem hodně používaný, takže se s tímto názvem určitě setkáte. V recovery menu se povětšinou pohybujete skrze tlačítka hlasitosti a tlačítkem zapnutí potvrzujete nabídku. Existují i výjimky jako Team Win recovery (viz foto níže), které podporuje dotykové ovládání. Recovery menu je vaše záchrana, když už se všechno pos...pokazí a třeba nastane opakovaný bootloop. Skrze recovery menu se dá nahrát alternativní ROMka (kompletní OS - viz vysvětlení níže), kernel a jakákoliv další část operačního systému. Dále skrze něj můžete (měli byste) provést kompletní zálohu OS (NANDROID backup - viz níže), což je velice užitečná věc, kterou byste za žádnou cenu neměli podcenit. Mezi další funkce patří např. tovární reset (wipe data - factory reset) nebo možnost připojit skrze recovery telefon k PC, jako velkokapacitní zařízení. Do originálního(rozumněj od výrobce - NE CWM) recovery menu se můžete i nemusíte dostat. V těchto případech se to opět liší, případ od případu, a u některých přístrojů je potřeba první odemknout bootloader

 

Originální (tovární) Samsung recovery menuClockworkmod recovery (CWM)Další alternativní recovery menu nazvané Team Win Recovery Project (TWRP)

 

NANDROID Backup

 

Tímto slovním spojením se označuje kompletní záloha vašeho systému, kterou lze provést skrze CWM (a jiné typy alternativních recovery menu). Když píšeme kompletní, myslíme tím opravdu kompletní zálohu - vaše sms, volané hovory, aplikace, nastavení, verze operačního systému, kernel - prostě VŠE. Právě proto by NANDROID backup měl být první věcí, kterou provedete po úspěšném nahrání CWM. Zálohy tohoto typu se většinou ukládají na externí paměť a jejich velikost čítá několik GB (dle aktuálního zaplnění vašeho systému), proto si nachystejte dostatek volného místa na kartě. 

 

 

ROM

 

Ve světe Androidu je ROMem (nemyslíme českou menšinu) označován alternativní operační systém. ROM je většinou dodáván i s kernelem v jednom instalačním balíku (typicky soubor zip, který nahrajete skrze CWM), ovšem jsou výjimky, kde první musíte nahrát kompatibilní kernel a až pak samotnou ROMku. To vše se vždy dočtete tam, kde ROMku objevíte, nejlépe přímo u samotného autora (typicky XDA-DEVELOPERS).

 

Nightly ROM

 

Slovem nightly se označuje ROMka, která zatím není plně funkční a stabilní. Uživatel u ní tak může i nemusí objevit nějaké chyby, vyplývající z denního užívání.

 

Stable ROM/Release

 

Stabilní verze ROMky, u které byste již neměli zpozorovat žádné chyby. 

 

ODEX ROM a DEODEX ROM (rozdíly mezi dvěma typy)

 

Někdy, když hledáte alternativní ROMku pro váš telefon, se u jejího popisu můžete setkat s přívlastkem ODEXed, popř. DEODEXed. Nebudeme vás v tomto případě zahlcovat odbornými termíny, které vám stejně nic neřeknou a rozdíly popíšeme velice zjednodušeně. ODEX ROM - je standardní verze romky, při prvotním spuštění se spustí rychleji jak DEODEXED ROMka. ODEX verze ROMek nejsou vhodné, díky svému charakteru, k dodatečným zásahům a úpravám do jejich struktury (např. změny grafických témat, ikonek atp.). Na druhou stranu se dá označit ODEX ROM, jako více zabezpečený, oproti DEODEXED. DEODEX ROM - prvotní spuštění této ROMce bude trvat o něco déle. Je vhodná pro dodatečné zásahy do systému, díky její otevřenosti. Nemusíte se ovšem bát nějakých bezpečnostních rizik, při užívání DEODEX verze. Jednoduché ne?

 

OTA Update

 

OTA je zkratka pro over the air  (cz překlad: vzduchem), jedná se tedy o způsob aktualizace vašeho OS jednoduše a typicky skrze Wi-Fi. Některé lepší ROMky využívají vlastní OTA aktualizace, tzn. že uživatel dostává pravidelné OTA aktualizace, přímo od autora ROMky, do svého telefonu. Jednoduše a bez námahy! Jinak se OTA samozřejmě využívají i u oficiálních aktualizací OS. 

 

GAPPS

 

Někdy se můžete setkat s touto zkratkou, ve smyslu doporučení autora ROMky, nainstalovat GAPPS společně s jeho ROMkou. Zkratka GAPPS není nic jiného než balíček oficiálních Google aplikací (gmail, google play, youtube, mapy atp.). Některé ROMky neobsahují tyto oficiální Google aplikace uvnitř, právě proto je potřeba, společně s instalací ROMky, nainstalovat i GAPPS.  

 

XDA-DEVELOPERS

 

Xda-developers.com je celosvětový web zaměřený na úpravy všech smartphonů a jejich operačních systému, včetně Androidu. Pokud chcete nejkvalitnější informace z první ruky - zavítejte na jejich fóra (pouze ang. jazyk).

 

ODIN

 

S pojmem ODIN se mohou setkat především majitelé přístrojů značky Samsung. Je to speciální flashovací program, skrze který jde naistalovat alternativní ROM, kernel atp.

 

 

Pomohl vám náš slovníček ROOTovacích pojmů? Nenašli jste v něm něco nebo vám není něco jasné? Neostýchejte se a napište nám do komentářů níže!

 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  • 1

Přidat komentář

Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

Podobné články:

ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]
ROOT je jedna z nejzákladnějších a nejrozšířenějších úprav OS Android, otevírá cestu k nejrůznějším aplikacím a vychytávkám, které Vám pomohou využít váš telefon a tablet na maximum. V tomto článku najdete seznam návodů pro nejrůznější typy přístr...
Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]
Google před několika dny oficiálně představil novou verzi operačního systému Android, pojmenovanou Lollipop 5.0 (lízátko), která přináší spoustu změn ve vzhledu i funkčnosti. Některé byly částečně odhaleny už před představením – v zuřivém tornádu ...
Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?
V tomto článku se zaměříme na úplné nováčky na poli chytrých telefonů a tabletů. Budeme se vám snažit poradit a shrnout klíčové vlastnosti třech nejrozšířenějších mobilních OS na trhu. Jelikož už Vánoce pomalu klepou na dveře, jistě se mnozí z vás...
Tipy na Vánoční dárky - Tablety do 5 000 Kč a na co koukat při výběru tabletu! Tipy na Vánoční dárky - Tablety do 5 000 Kč a na co koukat při výběru tabletu!
    Na současném trhu je opravdu nezměrné množství tabletů vyrobených v různých koutech světa. Klasický spotřebitel má tak před sebou obrovský výběr, ovšem mnohokrát ani neví čeho. V některých případech se...
Framaroot - geniálně jednoduchý a univerzální Android ROOT! [Návod]Framaroot - geniálně jednoduchý a univerzální Android ROOT! [Návod]
Do redakce nám často píšete s prosbou o ROOT návod pro vaše konkrétní zařízení. I proto si dnes ukážeme další mocný nástroj, který slouží jako univerzální a hlavně velice jednoduché řešení pro mnoho přístrojů a s trochou štěstí pomůže i Vám. Přiví...
© 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace