Co je ROOT telefonu a jak na něj?

Napsáno: 7. 4. 2013 23:14
Autor článku: Marcel Meralai
Co je ROOT telefonu a jak na něj?

Možná jste o něm už slyšeli, možná ne. Pokud patříte k těm lidem, co nevlastní android zařízení moc dlouho,  zřejmě nevíte přesně  o co jde. V následujícím článku si tedy řekneme, co ROOT telefonu znamená, jaké nám přináší výhody, jaké nevýhody a také zde napíšeme vhodné indicie k tomu, jak ho provést pro uživatele, kteří o něj mají zájem.

 

Upozornění: Stránky mobile-effect.cz nenesou jakoukoliv zodpovědnost za možné poškození mobilního telefonu/tabletu. Pokud budete postupovat podle následujících rad, tak jen na vlastní nebezpečí!

 

Root telefonu v podstatě znamená administrátorská práva telefonu ve vaší moci. V originálním stavu neumožňuje operační systém telefonu provádět některé administrátorské operace aplikacím nebo uživateli a automaticky je blokuje. Možná jste se s tím už setkali – chtěli jste stáhnout nějakou aplikaci do mobilu z obchodu PLAY, například pro provádění screenshotu obrazovky (zde je často root vyžadován), ale narazili jste na to, že aplikace nemá přístup k administrátorským funkcím telefonu díky tomu, že nemáte root a tím se tedy pro vás stává nefunkční. Root se také dá chápat jako vstupní brána do světa přehrávání originálního softwaru vašeho telefonu, je to také základ pro to, aby jste si odemkli telefon k úpravám stávajícího sw, vzhledu a třeba i chování samotného telefonu. S nainstalováním ROOTu se nám také nahraje do nabídky nainstalovaných aplikací SuperUser. Tato aplikace slouží ke schvalování a zamítání ROOT práv aplikacím, které to vyžadují. Máte v ní přehledně popsáno, které aplikace aktuálně využívají ROOTu a rovněž jim toto právo můžete dodatečně odepřít.

Proč by mě měl zajímat ROOT v mém telefonu, co mi přinese dobrého?

V následujícím odstavci vám uvedeme pár důvodů, proč je dobré root provést. Všechny aplikace, co zde uvedeme, vyžadují ROOT k funkčnímu chodu.

 

CerberusCerberus je hodně pádný důvod, proč ROOT provést. Tato aplikace slouží jako “hlídací pes“, který je v případě odcizení vašeho telefonu schopen na dálku uzamknout zařízení nebo vyfotit přední kamerou případného zloděje a poslat vám to i s jeho GPS souřadnicemi. Program je možné používat i na zařízení bez ROOTu, ale v této formě nelze na pevno nainstalovat program do zařízení (po uvedení telefonu do továrního nastavení je program smazán), samozřejmě bonusových funkcí pro ROOT telefony je daleko více, proto je lepší volba právě ve spojení s ním. Podobných aplikací proti odcizení je více, podrobněji se jim budeme věnovat v samostatném článku.

 

AdAway – Všimli jste si někdy v obchodu PLAY, že některé aplikace jsou dvou typů? Placená verze a verze zdarma. Proč lidi kupují placenou verzi, když je tam úplně ta samá k dispozici akorát zadarmo. Odpověď je jednoduchá – verze zdarma obsahuje vložené reklamy, které se obvykle zobrazují v hlavním okně aplikace. Tyto reklamy jsou obtěžující a také se dost negativně podepisují na výdrži baterie a sbírají osobní data o uživateli, které následně odesílají googlu – ten podle vašich např. hledaných slov na internetu zobrazí relevantní reklamu, která sedne vašim zájmům. Aplikace AdAway je schopna zablokovat všechny tyto reklamy v aplikacích a dokonce i reklamy v samotném internetovém prohlížeči. To má samozřejmě pozitivní vliv na výdrž baterie, vaše data tak nikdo nesbírá a v neposlední řadě vás přestanou otravovat samotné reklamy v aplikaci. Alternativou k tomuto programu je Adfree ,který plní funkci stejně dobře, ale musíte mít nejnovější verzi jinak nepojede. Co se týče dostupnosti těchto aplikací, byly ještě nedávno dostupné volně ke stažení na google PLAY, ale google je stáhnul, protože bránili ve výdělku samotným výrobcům aplikací a tím porušovali podmínky PLAY. Proto stahujte z alternativních odkazů na internetu, aktuální verzi AdAway najdete např. i na českém uložto.

 

SystemApp RemoverMožná to také znáte, koupíte nový telefon a kromě užitečných aplikací v základu, dostanete i plno jiných, které tam třeba vůbec nechcete, ale jelikož jsou součástí vašeho OS nejdou v základu odinstalovat a přesně s tímhle si poradí SystemApp Remover. Odstraníte s ním jakoukoliv systémovou aplikaci, ale pozor ať neodstraníte omylem nějakou stěžejní aplikaci pro samotný chod systému. Program umožňuje zálohovat veškeré aplikace, doporučuji toho využívat pro případ nouze, při špatném použití teoreticky hrozí znehodnocení operačního systému přístroje.

 

Tegrak overclock Komu by se občas nehodil trošku větší výkon telefonu např. u náročných 3d her, anebo naopak lepší výdrž baterie. Tak přesně k tomu vám poslouží tento program specializující se převážně na Samsung zařízení. Je možné s ním měnit maximální taktovací frekvenci procesoru a to bez nutnosti přehrávat kernel nebo romku zařízení. Tomuto programu budeme v nejbližší době věnovat samostatný článek, kde si ho blíže představíme a napíšeme jak tipy na lepší výkon tak i lepší výdrž baterie.

 

Sixaxis ControllerPokud patříte k lidem, co si na android zařízeních rádi zahrají hry, pak je právě tato aplikace naprostá nutnost, umožní vám spárovat bezdrátový bluetooth ovladač dualshock 3, který využívá Playstation 3. Program také podporuje vlastní mapování ovládání do her, které od základu nemají podporu pro gamepady, asi nemusím říkat, že hraní s gamepadem posouvá zážitek na úplně jinačí úroveň. Tomuto programu budeme rovněž v nejbližší době věnovat samostatný článek a také máme v plánu vytvářet pro naše čtenáře mapy pro ovládání her právě skrz tento program.

 

Titanium Backup V základu nelze jakkoliv zálohovat kompletně vaše aplikace i s uživatelskými daty, ale u této aplikace je to otázka pár kliknutí. Lze i zálohovat celou ROMku vašeho telefonu. Velice užitečná věc pro uživatele co např. často přehrávají software v telefonu a nechtějí neustále instalovat své oblíbené aplikace z PLAY obchodu. Program toho umí podstatně více můžete i odinstalovat systémové aplikace atp.

 

Network SpooferTak trošku šprýmařská aplikace, dovoluje uživateli, který se připojí na něčí WiFi síť do jisté míry ovlivnit obsah co uvidí na internetu. Můžete třeba skrz mobil všem uživatelům využívající dané WiFi otočit veškeré obrázky vzhůru nohama, nebo všechny stránky odkazovat jen na jediný web, anebo jen nechat procházet veškerou datovou aktivitu skrz váš mobil a mít přesný přehled o využívaných datech.

 

GMD GestureControl Aplikace dovoluje uživateli využít naplno multitouch gest a namapovat si na ně funkce tak, aby spustili danou aplikaci, nebo vykonali nějakou předem nastavenou akci.

Tak to byl jen krátký výčet aplikací, co by vás mohli zajímat, samozřejmě aplikací využívající root je daleko více a určitě se jim budeme v budoucnu dále věnovat.

 

Jaké hrozí nebezpečí při nahraní ROOtu a proč bych ho neměl dělat?

Provedení rootu není složitá záležitost, avšak nedoporučovali bychom ji čerstvým uživatelům, co se teprve seznamují s Androidem samotným. V zásadě se nestává, že byste si při rootování nějakým způsobem zničili zařízení, ale platí jedno zásadní pravidlo a to neodpojovat zařízení z usb při samotném nahrávání rootu. Nezkušený uživatel si může přístroj nesprávným postupem při nahrávání rootu znehodnotit a pak vetšinou nastává tzv. BRICK – tak se označuje stav zařízení kdy není schopno spustit operační systém, většinou se neustále bez úspěchu restartuje dokola. Naštěstí i tento stav není nenávratně ztracen a zařízení se v naprosté většině případů dá opět vrátit do plně funkčního stavu. 

Pokud si zařízení rootnete přicházíte tím o záruku, při případné reklamaci a zaslání do servisu. Naštěstí existuje vždy způsob jak root opět ze zařízení vymazat a úvést ho do původního stavu, což rozhodně doporučujeme, sice se staly případy, kdy v servisu bez problému opravili i rootnutý přistroj v záruce, ale přesto není dobré riskovat.

Jak tedy mám provést ROOT na mém zařízení?

Přístrojů s Androidem je trhu opravdu hodně a neexistuje úplně ideální univerzální řešení pro všechny z nich. Tedy abychom byly přesní existují, ale nedá se garantovat 100% funkčnost na všech zařízeních. Důležité je vědět co máte za verzi OS ve vašem zařízení, protože postupy u jednotlivých verzí androidu a přístrojů se mohou lišit.

 

Všeobecná pravidla při rootování přístrojů (platí ve většině případů) :

1.Před jakýmkoliv zásahem je třeba mít povoleno Ladění USB (Nastavení - Vývojářské možnosti - Ladění USB)

2.Ujistěte se, že máte v PC nainstalovány ovladače určené přesně pro Váš přístroj

3.Vytáhněte Sim kartu a SD kartu před zásahem (doporučováno)

4.V žádném případě neodpojujte zařízení z USB při nahrávání rootu!!

 

Pokud umíte anglicky pak určitě informace o případném rootu hledejte na největším zahraničním fóru zaměřeném na úpravy smartphonu - http://forum.xda-developers.com/ , xda-developers patří k informační špičce, po kliknutí na odkaz zkuste najít fórum přímo pro váš přistroj a zde hledejte informace v sekci „Android development“ , nebo zkuste štěstí skrz vyhledávací kolonku v horním pravém rohu. Určitě pak doporučuji registrovat se na fóru, protože po registraci budete moci stahovat programy a aplikace co tam vývojáři poskytují.

 

Pokud s angličtinou nejste kamarádí, tak můžete zkusit české fórum zde , anebo můžete využít i našeho fóra a založit zde téma v příslušné kategorii, kde si navzájem můžeme předávat poznatky.

 

Hodně užívaným „univerzálním“ programem pro root je aplikace superoneclick ,který podporuje převážně starší verze OS. Najdete ji opět na xda-developers zde

 

Další řešení je nabízeno na stránkách http://www.unlockroot.com/ kde se autoři pyšní bezpečnou funkčností programu a klientelou čítající přes 10 milionů spokojených uživatelů.

 

Ať už se rozhodnete jakkoliv rootnutí telefonu nabízí opravdu pravý potenciál jak využít své zařízení naplno. Nese sebou sice určitá rizika, ale v poměru s tím co můžete získat určitě stojí za zkoušku. Pokud máte sami nějaké zajímavé poznatky na toto téma, nebo vás zajímá něco, co jsme zde nezmínili určitě nám dejte vědět v komentářích.


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  • 1

Přidat komentář

Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

Podobné články:

ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]
ROOT je jedna z nejzákladnějších a nejrozšířenějších úprav OS Android, otevírá cestu k nejrůznějším aplikacím a vychytávkám, které Vám pomohou využít váš telefon a tablet na maximum. V tomto článku najdete seznam návodů pro nejrůznější typy přístr...
Framaroot - geniálně jednoduchý a univerzální Android ROOT! [Návod]Framaroot - geniálně jednoduchý a univerzální Android ROOT! [Návod]
Do redakce nám často píšete s prosbou o ROOT návod pro vaše konkrétní zařízení. I proto si dnes ukážeme další mocný nástroj, který slouží jako univerzální a hlavně velice jednoduché řešení pro mnoho přístrojů a s trochou štěstí pomůže i Vám. Přiví...
Jak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis ControllerJak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis Controller
Mobilní hry poslední dobou zažívají vcelku slušný boom. Na Android se dočkáváme stále častěji plnohodnotných PC předělávek a dalších kvalitních titulů, už to není pouze o "natahování ptáku na praku", což je jedině dobře. Ovšem  stále může pro někt...
Android aplikace pro ženy 1.dílAndroid aplikace pro ženy 1.díl
  Chytré telefony a tablety rozhodně nevyhrazují pohlaví a tak si tato intuitivní zařízení našla i mnoho majitelek různé věkové kategorie. Možná někdy ne úplně pro použití všech jejich mo...
Jednoduchý Android root s Kingo root! [Návod]Jednoduchý Android root s Kingo root! [Návod]
Máme tu pro Vás další tip na velice jednoduchý, ale zároveň mocný nástroj na rootování Android telefonů a tabletů. Program Kingo root je uživatelsky velice příjemný způsob, jak rootnout vaše zařízení. Root provedete doslova v pár kliknutích. Jak n...
© 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace