Onlive cloud gaming - zahrejte si PC hry ve vašem telefonu!

Napsáno: 5. 11. 2013 18:57
Autor článku: Marcel Meralai
Onlive cloud gaming - zahrejte si PC hry ve vašem telefonu!

Nudí Vás už hry pro mobilní telefon? Vyzkoušejte jednoduše velké hry z PC skrze váš telefon! Onlive je služba pro tzv. clound gaming, uživatelům tak umožňuje hrát PC hry přes internet skrze nejrůznější zařízení včetně Android telefonů a tabletů. Jak celý princip clound gamingu a samotná aplikace Onlive funguje se pojďme podívat v článku níže.

 

 

Cloud Gaming?! (Všeobecně)

 

Jednoho krásného dne si někdo řekl, že by bylo krásné hrát nejnáročnější PC hry bez potřeby patřičně výkonné herní sestavy. Jenže jak to provést? - Pomůže nám internet! A tak vznikl výraz Cloud Gaming, tedy hraní přes cloud (překlad z ang. - mrak). Celý princip je v teoretické části velice jednoduchý. Vy jakožto uživatel s potřebou hrát super hry, ALE bez patřičně výkonného HW, si jednoduše stáhnete do svého PC (nebo Androidu) klienta. Zde se zaregistrujete a na dálku skrze dostatečně rychlý internet vám klient nabídne nejrůznější hry ke hraní. Jakmile hru z pohodlí vašeho domova spustíte, tak v ten okamžik se tato hra reálně spustí na herním PC daleko od vás. Server přes který jste pak připojení má už pouze za úkol zprostředkovat odezvy mezi vámi a vzdáleným PC. Princip je tak velice podobný streamování videa jako můžeme znát u Youtube, ovšem s tím rozdílem, že i vy máte odezvu v ovládání hry, kterou posíláte zpět na server.

 

 

Někteří herní analytici dokonce tvrdí, že v dokonalé budoucnosti bude cloud gaming výhradní způsob jakým budeme hrát hry. Tedy vše bude probíhat skrze vzdálené PC a vysokorychlostní internet + naše zařízení na zprostředkování služby. Onlive jako takový dokonce vydal vlastní konzolku s ovladačem, která slouží výhradně k hraní her skrze jejich službu na velké TV (viz. horní foto). Ovšem zde Onlive i celý cloud gaming tvrdě narazil. Hráči nechtějí hrát hry skrze internet a vzdálené PC. Celý systém má několik zásadních chyb, které tak trošku vycházejí z dnešní doby.

 

Zásadní chyby cloud gamingu:

 • Nevlastním fyzické médium s hrou, pouze platím za jakési zapůjčení hry na serveru. - Tohle hráči nechtějí a stále vyžadují kupovat fyzická media her, i když digitální prodej jako takový zažívá v dnešní době rozkvět, hráči stále ve velké míře prahnou po vlastní kopii hry s obalem a všemi patřičnými manuály. Fyzická sbírka placek tak stále hraje zásadní roli. 
 • Nároky na vysokorychlostní internet. - I když někomu může přijít internetové připojení jako samozřejmá věc srovnatelná s vlastněním televize, není tomu tak a už vůbec se nemůžeme bavit o hraní skrze cloud u mobilní internetu, kde jsme limitování nejen rychlostí, ale také FUP limitem.
 • Kvalita serveru - Máte dostatečně rychlý internet, nevadí vám online prodej her a chcete hrát skrze cloud? Pak vás možná zarazí samotná kvalita současných služeb. Stále se tak potýkáme s nekvalitním obrazem a pomalou odezvou při hraní, kde je opravdu znatelné zpoždění v ovládání, což je fatální problém, který graduje v momentě kdy člověk za tuto službu opravdu zaplatil a čeká tak náležitou kvalitu služeb.

 

A jaká bude budoucnost hraní her skrze cloud? To zatím nikdo neví, ovšem samotná SONY s ní počítá do budoucna určitě, protože zakoupila konkurenční cloud servis nazvaný Gaikai. Gaikai bude hrát významnou roli v nové generaci herní konzole PLAYSTATION 4, ale také třeba mobilech s OS Android, protože SONY plánuje tuto službu přenést na co nejvíce platforem a to včetně iOS, Androidu a PS Vita. Za nás můžeme napsat s klidem - proč ne? Pokud služba nebude trpět výše uvedenými nedostatky, bude to perfektní doplňková služba a hlavně možnost i pro absolutní ne-hráče bez adekvátního HW vyzkoušet High-end hry na takřka čemkoliv od tabletu po smart TV. 

 

 

Onlive

 

Onlive klient pro Android není žádná novinka, na Google PLAY se válí už nějakou dobu, ovšem nových vlastníků mobilů a tabletů se zeleným robotem uvnitř, každý den přibývá, takže proč si ji nepřipomenout? Možná jsme to v předchozí větě nepopsali úplně přesně. Onlive na Google PLAY opravdu je, ovšem Český člověk má smůlu a aplikace není pro naši malou zemičku dostupná. Aplikace je ovšem zdarma ke stažení, takže je možné užít i alternativní zdroje a stáhnout čistě instalační apk. soubor, odkaz na stáhnutí najdete tak v článku níže. Největší výhodou Onlive je samozřejmě fakt, že se rozjede i na poměrně slabších zařízeních, potřebný je pouze dostatečně rychlý internet.

 

Samotná aplikace pak po prvotním zapnutí vyžaduje registraci. Registrace je samozřejmě zdarma a hned jakmile se přihlásíte do služby vykoukne na vás vcelku efektní hlavní nabídka.

 

 

Onlive jako takový pak nabízí opravdu slušnou nabídku doplňkových služeb pro hráče. Můžeme tak zde skrze Arenu sledovat ostatní hráče co aktuálně hrají, popř. si je můžeme přidat do seznamu přátel. Samozřejmostí je plně upravitelný profil a seznam online přátel s možností posílání soukromých zpráv atp.. Další velice pěknou funkcí je možnost pořizovat nahrávky z her. Ty nejsou zrovna nejkvalitnější, ovšem na ukázání vašich herních úspěchů popř. vylomenin ve hře, bohatě postačí, samozřejmostí je pak sdílení na sociálních sítích, nebo mezi přáteli na Onlive. 

 

Hraní her 

 

Her na Onlive najdete dost, ale rozhodně ne tolik, kolik byste si představovali jakožto hráči a už vůbec se to nedá srovnat s nabídkou podobnou Steamu. Jsou zde většinou starší kousky, popravdě jedinou aktuální novinku zde bylo MotoGP 13. Stagnace nových her je způsobena hlavně malou podporou služby ze strany hráčů. Důvody jsou zřejmě a popsali jsme je výše. I ceny her nejsou zrovna nejpřívětivější, starší hry pořídíte kolem $20 na stále zakoupení, nebo je zde možnost si je virtuálně zapůjčit od $5 na den. I tak se stále jedná za neskutečnou "pálku" vzhledem ke kvalitě služby a také s přihlédnutím na fakt, že některé ceny převyšují cenu stejného titulu na fyzickém médiu. Důležitou informací pro případné kupce je možnost trialu u hodně z těchto her. Trial je tak 30 minutová zkouška plné verze hry, která vás nebude stát nic. 

 

 

Další důležitým údajem při výběru hry je typ požadovaného ovládání. U každého titulu v pravém dolním rohu najdete ikonky značící jaký typ ovládání daná hra podporuje. Hry rovněž můžete třídit v položce "Genre" (žánr) podle typu ovládání což ulehčí výběr. Onlive podporuje USB gamepady popř. kombo myš+klávesnice takže vám nic nebrání připojit jakýkoliv ovladač k telefonu a posunout tak pomyslný zážitek z hraní hry zas o něco výše. Samotná hra se pak spustí svižně a nahrávací časy nejsou zdlouhavé (pokud vám zrovna nevypadne internet). 

 

Při započetí samotného hraní hry si můžeme všimnout, že ačkoliv se jedná o PC verze her nelze měnit nastavení grafiky v možnostech hry. Tato nastavení jsou tak uzamčená u všech her, takže odpadá případný "benchmark" vzdálených PC, na kterých hry běží. Hry ve směs jedou na vysoké detaily, ovšem ne maximální. To by nebyl tak velký problém, kdyby přenos obrazu do vašeho zařízení dosahoval vysokých kvalit, což bohužel nedosahuje. Výše uvedené problémy cloud gamingu se tak vztahují i na mobilní verzi Onlive. Pokud je obraz stálejší a nedochází k častému překreslování (rychlé pohyby) dosahuje slušné kvality a v podstatě by bohatě stačilo kdyby si stejnou kvalitu zachoval i při rychlých scénách, což se bohužel neděje. Při rychlé scéně (a že jich u her je) dochází k nepříjemné pixelizaci, která nám napovídá jak "kvalitními" servery služba Onlive disponuje. Co se týče audia je překvapivě a na rozdíl od obrazu, přenášeno ve slušné kvalitě a ani nedochází k častým výpadkům a problémům tohoto typu. Pokud se tedy smíříte s audiovizuálním přenosem hry do vašeho zařízení máte napůl "vyhráno". Proč napůl? Jedním slovem odezva! Při hraní pociťujete znatelné zpoždění v ovládání, proto rovnou zapomeňte na hraní her vyžadujících bleskovou odezvu a puntičkářskou přesnost (např. MP u FPS). Tyhle typy her jsou Onlive zapovězeny a kdokoliv se je pokusí hrát, nebo za ně dokonce zaplatí bude se ještě hodně dlouho po tomto zážitku mlátit do hlavy. 

 

Takže proč celý článek píšeme, když Onlive trpí zásadními nedostatky? I přes jeho nedostatky je to opravdu zajímavý způsob jakým hrát hry, navíc nepotřebujete nabušený HW a vyzkoušíte si slušné hry a to zcela zdarma. Pro příklad hry jako Zaklínač 2, Splinter Cell, Amnesia nebo třeba Batman: Arkham City jsou vcelku hratelné i se zpožděním a jednoduše rozhýbat takovou hru s parádní grafikou na mobilu (i když přes cloud) je opravdu zajímavá záležitost a dává tak pěknou představu jak by mohly zanedlouho vypadat hry, které poběží na samotném HW telefonu/tabletu. Navíc SONY s Gaikai službou má velkou šanci nedostatky odstranit a při slušných cenách by cloud gaming na mobilech a tabletech mohl být opravdu skvělou alternativou. 

 

Chtěli byste kvalitní aplikaci pro hraní her skrze cloud? Podporovali byste takovou službu?

 

Onlive apk - odkaz ke stažení  (zdroj linku: xda-developers.com) 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  [iOS/Android] Ovládejte váš bankovní účet telefonem - velký přehled internetového bankovnictví [Aplikace][iOS/Android] Ovládejte váš bankovní účet telefonem - velký přehled internetového bankovnictví [Aplikace]
  Internetové bankovnictví v PC nám mnohdy dokáže značně ulehčit život a ušetřit čas v rámci rutinních záležitosti, jako posílání plateb, kontroly pohybu na účtech atp., ale co když nemáme čas ani sednout k PC? Pak tu máme moderní alternativu v podo...
  PRVNÍ POMOC - aplikace která může zachránit život! [Aplikace]PRVNÍ POMOC - aplikace která může zachránit život! [Aplikace]
  Bohužel v dnešním světě, plném nebezpečí, se může snadno stát, že budete potřebovat poskytnout někomu ve vašem okolí první pomoc. Jak si ale v takto vypjatých stresových situacích, kdy před vámi leží bezvládné tělo, dokážete poradit? Pokud začnete...
  Vzdělávací aplikace pro 1. stupeň ZŠ – pokračováníVzdělávací aplikace pro 1. stupeň ZŠ – pokračování
    Vítejte u dalšího dílu vzdělávacích aplikací pro děti a mladistvé. V předchozím článku jsme se zaměřili na aplikace vhodné pro 1. stupeň základní školy, konk...
  Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze] Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]
  Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xi...
  Téma: Android hack aplikace alá Watch DogsTéma: Android hack aplikace alá Watch Dogs
  V tomto článku se podíváme na né až tak známé aplikace, některé z nich na Google PLAY jen tak nenajdete a to hlavně z toho důvodů, že svým využitím porušují podmínky publikace a teoreticky by tyto aplikace mohly někomu uškodit. Celý tento nápad na...
  © 2020 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace