Kindom Rush - za málo peněz spousta zábavy [Recenze]

Napsáno: 12. 10. 2014 12:35
Autor článku: Marcel Meralai
Kindom Rush - za málo peněz spousta zábavy [Recenze]

Za dvacet korun si člověk může pořídit třeba kolem třinácti rohlíků, nějakých 70 Euro centů, nejlevnější hamburger od známé firmy přes rychlé občerstvení, nebo si za ně může dopřát hodiny skvělé zábavy v podobě tower defense strategie s názvem Kingdom Rush a určitě neprohloupí. Nevím, jak vy, ale já si dneska odpustím svačinu a místo toho si dám tuhle parádní hru.  

 

Autor článku: Karel Pavlica

 

Čtyři věže

 

Základem této strategie je stavění věží tak, aby nepřítel neměl šanci uniknout a nedostal se ven některým z východů, které bráníte. Ovládání je jednoduché - na každé obrazovce je jen pár míst, kde mohou věže stát. Když se tohoto místa dotknete, vyberete si jednu ze čtyř základních typů věží - střeleckou, dělostřeleckou, magickou či obrannou (kasárna). Každá se dá vylepšit třikrát a na čtvrté úrovni nabízí každý typ určitou specializaci. V rámci zvolené specializace jsou k dispozici ještě dvě speciální schopnosti, investovat prostředky můžete postupně do obou. Například ze střelců můžete udělat elfy s rychlými jedovatými šípy, nebo mušketýry se sniperskou puškou. Dělostřelectvo zase na vyšších úrovních do nepřátele pouští elektřinu, případně po nich metá kamenné bloky Velkou Bertou, zbraní vyvinutou trpaslíky. S kouzelníky je to ještě větší legrace, protože někteří z nich mají moc protivníky na místě proměnit v bezbrannou ovci, jiní dokážou útočníka během vteřiny spálit na popel bez ohledu na množství jeho životů. A konečně vojáci z obranných věží se mají možnost vyučit buď v houževnaté křižáky, nebo v agresivní barbary.

 

Kromě věží máte možnost využít dvě funkce, které dokážou pěkně zamíchat vývojem bitvy. Jednou z nich je roj meteorů dopadající na místo, na něž doslova ukážete prstem. Druhou z nich jsou žoldáci, které můžete na malou chvíli poslat na kterékoli místo na hrací ploše, třeba i těsně před cíl, který bráníte.

 

Odměnou za zlikvidované nepřátele jsou zlaťáky a diamanty. Zlato je třeba investovat do věží a jejich vylepšení, diamanty vám zůstanou i po bitvě a můžete si za ně nakoupit nějaké udělátko či lektvar, který vám usnadní hru. Moje oblíbená je zmrazovací hůlka, co na nějakou dobu zamezí všem nepřátelům na ploše v pohybu, takže je možné je v klidu pobít a připravit se na další vlnu nepřátel. A pokud zavoláte další vlnu dřív, než nadejde její čas, získáte zlaťáky navíc. Ty se sice hodí, ale je třeba popřemýšlet nad tím, jestli pak všechny ty nepřátele zvládnete pobít, občas se totiž spěch nevyplácí.

 

Za úspěšné dokončení bitvy získáte jednu až tři hvězdičky podle toho, kolik nepřátel vám dokázalo proklouznout. Za hvězdičky se následně pořizují vylepšení věží, žoldáků a meteorů. Jakmile jednou bitvu dokončíte, můžete si ji ještě zopakovat ve dvou módech, které naplno prověří vaše strategické myšlení.

 

Možná přijde i Yeti

 

Nepřátel je celá pestrá řada, od banditů, goblinů a orků přes pavouky, vlky a troly až po kostlivce a démony. A mnoho dalších, narazit můžete třeba i na Yetiho. V zásadě se protivníci dají rozdělit na dva druhy - pohybující se po zemi a létající. Létajících potvor je sice méně, ale ne všechny věže je dokážou zasáhnout, takže zejména na začátku bitev jsou hodně nepříjemní. Další vlastností, které je třeba přizpůsobit strategii, je rychlost nepřátel. Ti rychlejší bývají sice méně odolní, ale je třeba na ně dávat větší pozor, protože můžou snadno proklouznout kolem věží i vojáků.

 

 

Zabijákem ovcí snadno a rychle

 

Popsané ovládání je více či méně společné všem tower defence hrám, ale je pár věcí, které Kingdom Rush od ostatních věžověk odlišuje. Předně to je pěkně udělané komiksové prostředí. Mimo samotných komiksů, které vykreslují děj, na vás některé postavy mluví v bublinách, a v průběhu bitvy se objevují slova jako KBUM! nebo ZAPOW!

 

Co Kingdom Rush dále odlišuje, je i přítomnost hrdiny, který ale bohužel po skončení bitvy přijde o všechny zkušenosti, takže vždycky začíná od první úrovně. Taky není možnost upravovat si jeho či její vlastnosti, takže jde akorát o to vybrat si hrdinu vládnoucího mečem, lukem, nebo magií. Lepší hrdiny je možné si koupit za peníze, to je ale podle mě celkem zbytečné.

 

 

Ačkoli je pro hráče zásadně důležité to, co se děje na cestě, okolí cest není jen nějaká mrtvá kulisa, právě naopak, dá se interagovat s některými předměty a zvířaty, což je velice příjemné zpestření. Pokud jste třeba měli špatný den a budete si chtít ulevit na bezbranné ovečce, stačí na ni několikrát rychle poklepat prstem a zbude po ní jenom krvavá skvrna. Nebo si můžete zkusit chytit rybu. Nebo zastavit mlýn. Více nebudu prozrazovat, protože je zábavné zkoušet, co všechno je možné ovlivňovat.

 

Třešničkou na dortu je pak dosahování jednotlivých úspěchů (achievements). Od těch velice jednoduchých, jako je zabití jednoho nepřítele, až po velice složité, kdy je úkolem hráče na jedné z mnoha obrazovek najít nějakého tvora nebo malinkatý předmět, například žalud. To je pak opravdová zkouška trpělivosti a všímavosti. S dosaženými úspěchy se pak můžete pochlubit svým kamarádům na Google+, pokud tam máte profil.

 

 

Suma sumárum

 

Kingdom Rush od vývojářů z Ironhide Game Studia je rozhodně jedna z nejlepších a nejpropracovanější tower defense strategií, která je v současné době k mání pro OS Android. Běží jak na telefonech, tak i na tabletech, a zabere 158M místa. Hra nabízí 8 typů věží, více než 50 nepřátel, několik tuhých bossů, epické bitvy a hlavně spoustu humoru. Hru najdete na Google PLAY. Pokud jste fanoušky strategií, pak byste Kingdom Rush ani Kingdom Rush: Frontiers rozhodně neměli minout. Kromě toho, že si procvičíte mozkové závity, čeká na vás zkrátka za málo peněz spousta zábavy.

 

Hodnocení 9/10

 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  [iOS/Android] Anomaly 2 - Očekávaný tower defense dorazil na Google PLAY a iOS store![iOS/Android] Anomaly 2 - Očekávaný tower defense dorazil na Google PLAY a iOS store!
  Anomaly warzone je tzv. tower defense hra, která si s prvním dílem získala početné zástupy fanoušků, což jí umožnilo migrovat i na další platformy. I proto každý s napětím očekával druhý díl, který již dorazil na Google PLAY a iOS store pro Iphone...
  Nejlepší herní novinky pro Android 16.dílNejlepší herní novinky pro Android 16.díl
  Vítáme Vás u dalšího dílu našeho seriálu, kde vám v pečlivém výběru představíme nejzajímavější hry, které v současnosti vyšly pro Android OS. Jelikož jsme delší dobu seriál nepsali, v tomto dílu si představíme hned deset zajímavých novinek, které ...
  Nejlepší herní novinky pro Android 17.dílNejlepší herní novinky pro Android 17.díl
  Máme tu další z našich pečlivých výběrů, kde vám v krátkosti popíšeme ty nejzajímavější novinky pro vaše chytré telefony a tablety. Tentokrát to bude skvělá plošinovka Skylanders Trap Team, druhá epizoda logické adventury Jacob Jones, akční hack a...
  Nejlepší herní novinky pro Android 18.díl [Android hry]Nejlepší herní novinky pro Android 18.díl [Android hry]
  Dnes si představíme hned šest velice zajímavých her, které vyšly na Google PLAY. V prvé řadě tu máme skvělou adventuru od Telltale Games nazvanou Wolf Among Us, dalé pokračování povedených závodů z ptačí perspektivy Reckless Racing 3, řekneme si n...
  Pět nejlepších Star Wars her pro Váš Android! Pět nejlepších Star Wars her pro Váš Android!
  Je libo malé ptáky s velkými meči? Ehm, to jsme možná popsali trošku zavádějícím způsobem. Tak drsné ženy s velkými meči v rukou? No tak to asi taky nepůjde. Prostě řeč je o nejlepších Star Wars hrách pro Váš Android, to dá rozum! Pokud i vy patří...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace