Tipy na Vánoční dárky - Tablety do 5 000 Kč a na co koukat při výběru tabletu!

Napsáno: 15. 12. 2013 11:17
Autor článku: Radek Jiříček
Tipy na Vánoční dárky - Tablety do 5 000 Kč a na co koukat při výběru tabletu!

 

 

Na současném trhu je opravdu nezměrné množství tabletů vyrobených v různých koutech světa. Klasický spotřebitel má tak před sebou obrovský výběr, ovšem mnohokrát ani neví čeho. V některých případech se dostává velkého zklamání z koupě tabletu za cenu dvou tisíc. Tento článek pojednává o problematice výběru hardwarového vybavení tabletů. Také je přidán výběr redakce Low-Cost tabletů do 5 000 Kč

 

Při koupi tabletu by Vás měli zajímat dvě - maximálně tři základní věci a to hardwarové vybavení, operační systém a pro dámy samozřejmě design. Máme na výběr ze tří typů operačních systémů – Android, iOS a Windows, které jsou přehledně popsány v článku „Jaký zvolit operační systém“.  Zjistíte tak, jaký OS je vhodný pro Vás popřípadě pro kupovanou osobu. 

 

Procesor + Paměť

Hardwarové vybavení je vcelku tvrdý oříšek, pokud nejste alespoň trochu technicky založení! Každý tablet obsahuje tzv. SoC (systém na čip), který se skládá z procesoru, grafického čipu a jiných periférií. Většinou je však zmiňován pouze procesor ve formě ARM Cortex-A7, A8, A9, A15, počet jader a taktovací frekvence.  Tato součástka je naprosto zásadní a rozhoduje o tom, jak budete či nebudete spokojeni s vaším novým přístrojem.

 

Pokud se setkáte s tímto označením, tak vyberte vše kromě Cortex-A8, který má pouze jedno jádro a taktovací frekvenci kolem 1 GHz. Procesory Cortex-A9 a A7 jsou si výkonově velice podobné, rozdíl je však v úspornosti, kde A7 vede, ale jinak se vždy bude jednat o dvou nebo čtyř-jádrové procesory s dostatečnou výkonností. Cortex-A15 je jedním z posledních procesorů, není tedy čeho se obávat. 

 

Dalším velkým výrobcem s jinou technologií je Intel. U toho je třeba sledovat, pod jakým OS pracuje. Pokud se bude jednat o Android, tak není žádný problém, ale pokud poběží pod OS Windows, mohou nastat určité problémy. Je tak důležité vybírat novější a tím i výkonnější čipy od Intelu (viz Atom SoC).  Pokud už budete chtít na svém přístroji Windows a chtít být spokojeni s výkonem, pak musíte sáhnout po tom nejvýkonnějším a nejdražším čipsetu. Jedině ten dokáže alespoň částečně rozpohybovat zkostnatělé Windows. Poslední v této kategorii je Apple, který si vyrábí své vlastní systémy na čip, a proto není třeba se obávat dodávaného výkonu.

 

Důležitou roli také hraje velikost paměti daného zařízení. Především operační paměť SDRAM spolupracující s procesorem. Při koupi budete mít na výběr z 512MB, 1GB nebo 2-3GB. Pokud jste trochu náročnější uživatel a například při surfování na internetu budete preferovat otevření 3 a více záložek, pak je třeba si vybrat vše vyšší než 512MB. Interní úložiště je druhou periférií, která určuje, kam se Vám ukládají instalované programy.  8GB a vyšší je vyhovující, pokud je tablet doplněn slotem pro mikroSD kartu a pracuje s operačním systémem Android. Pokud ale chcete jít do OS Windows, pak velikost interní paměti musí být nejméně 64GB, jinak nebudete mít kam dávat programy, co si budete chtít nainstalovat. To vše lze zahrnout do základního hardwarového vybavení určující výkon tabletu!

 

Periférie

Mezi často žádané technické doplňky patří Wi-Fi 802.11, Bluetooth, mikroUSB nebo mikroHDMI pro přenos dat. Ovšem někteří chtějí využít svůj tablet i pro další aplikace, jako GPS navigace nebo GSM pro telekomunikaci. V obou případech si ovšem připlatíte!

 

Shrnutí

Když si to celé shrneme, tak je dobré vybírat tablet s více-jádrovým procesorem minimálně ARM Cortex A9 (A7) nebo novější Intel čip (viz Atom SoC). Dále vetší operační a interní paměť, minimálně 1GB SDRAM a 8GB interní paměti. Potom už záleží čistě na Vás, jaký výběr periférií zvolíte.

 

Náš výběr 7 palcových tabletů!

 

Acer Iconia Tab B1 NT.L1NEE.001

Iconia B-710 je up-gradovaná verze velice úspěšného tabletu B1-A71 rozvinutá o operační paměť a novější design. Acer je Tchaj-Wanská společnost, která se zaměřuje na Low-Cost zařízení. Tento model se opravdu povedl a za minimální cenu tak uživatel dostane celkem výkonné hardwarové vybavení a periférie jako GPS a Bluetooth. Zpracování tabletu je odpovídající ceně až na kovový rámeček, který tvoří hezký design a základní ochranu tabletu.

 

 

Displej

7“ 1024x600 pixelů

Operační systém

Android 4.1 Jelly Bean

SoC

Mediatek 8317T

Procesor

Cortex-A9 dvou-jádrový 1.2 GHz

Paměť

1GB RAM / 8GB EMMC

Periférie

Wi-Fi, mikroSD, Bluetooth, GPS, mikroUSB

 

Graf ceny produktu Acer Iconia Tab B1 NT.L1NEE.001 poskytuje server Heureka.cz

 

 

Asus Memo Pad HD 7 ME173X-1B013A

Je o něco lepší model než Acer Iconia Tab a to především z hlediska výkonnosti a kvality displeje. HD 7 nabízí čtyř-jádrový procesor technologie Crtex-A7. Lze tedy očekávat menší náročnost na akumulátor, který na druhou stranu bude vyvážení náročnosti displeje. I tak se jedná o velice kvalitní tablet za bezvadnou cenu!

 

 

Displej

7“ 1280x800 pixelů

Operační systém

Android 4.2 Jelly Bean

SoC

Mediatek MT8125

Procesor

Cortex-A7 čtyř-jádrový 1.5 GHz

Paměť

1GB RAM / 8GB EMMC

Periférie

Wi-Fi, mikroSD, Bluetooth, GPS, mikroUSB

 

Graf ceny produktu Asus MemoPad HD 7 ME173X-1B013A poskytuje server Heureka.cz

 

Lenovo IdeaTab A3000 59-382573

Lenovo vytváří velice podobné věci jako Acer a Asus. Jedná se o společnost IBM, kterou již vedou východní společnosti. V tomto případě Vám bude nabídnut tablet s dobrým výkonem a perifériemi za nízkou cenu. Chipset má totožný s Asus Memo Pad, ovšem Lenovo nabídne 3G modul umožňující odesílání zpráv. 

 

 

Displej

7“ 1024x600 pixelů

Operační systém

Android 4.2 Jelly Bean

SoC

Mediatek MT8389

Procesor

Cortex-A7 čtyř-jádrový 1.5 GHz

Paměť

1GB RAM / 8GB EMMC

Periférie

Wi-Fi, mikroSD, Bluetooth, GPS, mikroUSB, 3G

 

Graf ceny produktu Lenovo IdeaTab A3000 59-382573 poskytuje server Heureka.cz

 

 

Náš výběr 10 palcových tabletů!

 

GoClever Terra 101 A1021KB

GoClever je velice známá Polská značka, která se od začátku vypracovala k celkem pěkným zařízením. Tablet Terra je na trhu velkou novinkou, ale již boří příčky kvůli obrovské spokojenosti. Za hlavním výkonem stojí AMlogic s dvou-jádrovým procesorem, který dodává tabletu plynulé ovládání. Jediným nedostatkem je absence periférií.

 

 

Displej

10.1“ 1024x600 pixelů

Operační systém

Android 4.1 Jelly Bean

SoC

AMLogic 8726-MXS

Procesor

Cortex-A9 dvou-jádrový 1.5 GHz

Paměť

1GB RAM / 8GB EMMC

Periférie

Wi-Fi, mikroHDMI, mikroSD

 

Graf ceny produktu GoClever Terra 101 A1021KB poskytuje server Heureka.cz

 

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 PMP5101C

Prestigio je také velice kupovanou značkou vyrábějící dobré tablety. Nejnovější model MultiPad 4 Quantum si našel cestu hned k několika zkušeným uživatelům, kteří si ho nemohou vynachválit. Oproti GoCleveru nabídne Prestigio Bluetooth, vyšší verzi Androidu a lepší displej. Výkonově se budou vyrovnávat, i když Prestigio bude ve výsledku lepší. 

 

 

Displej

10.1“ 1280x800 pixelů

Operační systém

Android 4.2 Jelly Bean

SoC

RockChip RK3188

Procesor

Cortex-A9 čtyř-jádrový 1.6 GHz

Paměť

1GB RAM / 8GB NAND Flash

Periférie

Wi-Fi, mikroHDMI, mikroSD, Bluetooth

 

Graf ceny produktu Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 PMP5101C poskytuje server Heureka.cz

 

 

Hodně štěstí při výběru vašeho nového tabletu. Doufáme, že si s ním užijete mnoho zábavy. Také Vám přejeme příjemné prožití Vánočních svátků, hodně dárků a nádherný nový rok plný splněných přání!

 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze] Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]
  Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xi...
  Levná "sedmička" na léto - jaký 7"tablet?Levná "sedmička" na léto - jaký 7"tablet?
  Nekončící fenomén tabletů stále pokračuje. Výrobci si nedají pokoj a pokračují s výrobou nových modelů s rozdílnými komponenty a možnostmi. Již v dnešní době je problém si vybrat dobrý a správně kompatibilní tablet pro práci i zábavu. Rozhodně důl...
  Výběr vhodných tabletů pro Vaše ratolesti!Výběr vhodných tabletů pro Vaše ratolesti!
      Mnoho lidí se domnívá, že soudobá elektronika nepatří dětem do ruky. Nikdo z nich nepomyslel na minulost, kde v pravěku otcové učili své syny se svými loveckými zbraněmi. Dříve a i dnes je důležité pom...
  Nvidia Shield tablet - všechny informace o nabušeném herním tabletu s Tegra K1!Nvidia Shield tablet - všechny informace o nabušeném herním tabletu s Tegra K1!
  NVIDIA uvolnila první informace o jejich nabušeném herním tabletu NVIDIA Shield Tablet, který bude jako jedno z prvních zařízení disponovat jedním z nejvýkonnějších chipsetu současnosti - Tegra Kepler 1. Čeká nás zařízení, které může oslovit i čis...
  Pozor - Nvidia svolává majitelé Shield Tabletů - mohou začít hořet! Pozor - Nvidia svolává majitelé Shield Tabletů - mohou začít hořet!
  Všichni majitelé 8" palcového Nvidia Shield Tabletu by nyní měli zbystřit a číst pozorně. Nvidia pořádá svolávací akci pro všechny Shield Tablety. Podle společnosti tu hrozí vysoké riziko přehřátí baterie a následného vzplanutí přístroje. Níže naj...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace