SmartWatch

Napsáno: 2. 7. 2013 21:06
Autor článku: Radek Jiříček
SmartWatch

 

Smartwatch neboli „chytré“ hodinky jsou dalším typem konceptu chytrých zařízení. Stejně jako obyčejné brýle i hodinky se v současnosti stávají chytrými. Funkce a vlastnosti nejsou plnohodnotné jako například u mobilního telefonu, ale je možné nalézt spoustu začínajících programů, které se v telefonech uplatňují. Základní stavbou hodinek je propojení s Vaším mobilním telefonem a zároveň tak využití jeho služeb. Jedná se o telefonování, odesílání předdefinovaných sms a dalších možností. Mezi další funkce patří i převtělení hodinek do osobního trenéra, kdy hodinky měří běh nebo jízdu na kole stejně jako tachometr a odhadují hodnotu spalovaných kalorií. Přístup k sociálním sítím je v současnosti velice žádanou funkcí, kterou Vám hodinky taktéž umožňují stejně jako mnoho dalších aplikací.

 

V současnosti jsou na českém trhu dostupné pouze hodinky Sony SmartWatch MN2 a LiveView (MN800). Jediným možným připojením těchto hodinek je bluetooth pro propojení s telefonem a využívání tak internetu v telefonu pro komunikaci se světem.

 


 

 

 

 

Sony Ericsson LiveView (MN800)

Za dob, kdy ještě spolupracovala firma Ericsson s firmou Sony, společně vytvořili předchůdce současných chytrých hodinek s názvem LiveView, které za pomoci technologie bluetooth dokáží komunikovat s Vaším mobilním telefonem. Umožňují uživateli ukazovat právě přijaté zprávy na facebooku, sms či tweetu. Další významnou funkcí je ovládání přehrávané hudby nebo sport balíček, který je lépe vytvořen u nástupce MN2.

 

Z technického hlediska se nejedná o úplně špatný začátek a například integrovanou pamětí předbíhá svého nástupce. Ovšem slabinou tohoto typu hodinek je výdrž, která se pohybuje kolem 1-2 dní.

 

SmartWatch MN800

 

Displej  1.2" OLED
Operační paměť 363 MB
Interní paměť 4GB
Pro Android  1.6 a vyšší

 

Sony SmartWatch (MN2)

Mezi programové vybavení těchto hodinek patří několik základních programů jako je twitter, email, volání či sms. Další programy je možné stáhnout ze speciální sekce marketu přes telefon, které jsou upravené pro jejich kompatibilitu. Pro tyto hodinky jsou dostupné různá fóra s různými typy a radami. Tedy vyladění hodinek není problémová záležitost a vývoj programů stále pokračuje.

 

Co se týče hardwarového vybavení nejedná se o velkou slávu, viz. tabulka. Architektura procesoru je typu ARM (Advanced Risc Machine) stejně jako u Vašeho osobního zařízení a co se týče pamětí jsou velice malé, ovšem integrované u procesoru, což umožňuje rychlejší chod dat. Výdrž baterie dokáže akumulovat 110 mAh což není velký zázrak, a tak i při běžném užívání dosáhne výdž kolem 3 dnů.

 

Smartwatch MN2
 
Displej 1.3" OLED
Procesor 120 MHz STM32F205RG
Operační paměť 128 KB
Interní paměť 1 MB
Akumulátor 110 mAh (3 dny)
Pro Android 2.1 a vyšší

 

Motorola MOTOACTV

Hodinky MOTOACTV jsou velikým oponentem Sony SmartWatch MN2, které nejsou dostupné na českém trhu. Kdyby ovšem byly, jednoznačně by souboj vyhrály. U těchto hodinek není nutná komunikace přes bluetooth s telefonem pro využití spousty aplikací. Mezi hlavní výrazné technologické rozdíly patří samostatná přístupnost GPS nebo Wi-Fi a oproti MN2 i větší interní paměti (6-8 GB). Také procesor nabývá taktovací frekvence 600 MHz, což umožňuje plynulý chod hodinek.

 

Programové vybavení je velice podobné jako u MN2, ovšem velikou předností je Fitness funkce, která za pomoci GPS ukazuje vaši trasu a počítá spalované kalorie. Ovládání hodinek nabízí samostatné tlačítko pro funkci fitness. Mezi další výhody patří například připojení bluetooth sluchátek,Wi-Fi pro uploud vaší polohy a další. Výdrž baterie s akumulací elektrického náboje 258 mAh typu Li-ion sahá při běžném používání ke čtyřem dnům.

 

SmartWatch motorola
 
Displej 1.6" LCD (kapacitní)
Procesor 600 MHz OMAP3 ARMv7
Operační paměť 256 MB
Interní paměť 8 GB
Akumulátor 258 mAh
Grafický čip PowerVR

 

Sony SmartWatch 2

Jsou nedávno představené hodinky s velkou reputací. Mezi vylepšení od předchozí verze patří podpora NFC (Near File Communication) pro přenos dat na krátkou vzdálenost, která vychází z dřívější RFID (Radio Freqvenci Identification), ale také odolností proti koroznímu prostředí např. vody v rámci ochrany IP57. Celkově jde o určité zlepšení technických a programových parametrů oproti předešlému modelu. Výrobce uvádí velkou výdrž baterie. Při běžném používání vydrží 5-7 dní.

 

SmartWatch 2

 

Displej 1.6" LCD (kapacitní)
Procesor 1 GHz Ingenic JZ4774
Operační paměť 512 MB
Interní paměť  4GB
Akumulátor 3300 mAh Li-Po

 

Novinky

Budoucnost chytrých hodinek rozhodně nezahálí a je na co se těšit. Například Apple s iWatch, Google nebo i Microsoft chce do této části trhu zavítat. Velice zajímavým konceptem je projekt EmoPulse Smile tzv. nejlepší chytré hodinky vůbec s úžasně přívětivým uživatelským prostředím.

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]
  Google před několika dny oficiálně představil novou verzi operačního systému Android, pojmenovanou Lollipop 5.0 (lízátko), která přináší spoustu změn ve vzhledu i funkčnosti. Některé byly částečně odhaleny už před představením – v zuřivém tornádu ...
  Sony představila SmartWatch 3 a B-Trainer [Online CES 2015]! Sony představila SmartWatch 3 a B-Trainer [Online CES 2015]!
    Veletrh spotřební elektroniky CES 2015 odstartovala společnost Sony. Konference live stream přinesla mnoho zajímavých produktů. Jedním z nich byly nové SmartWatch 3 (chytré hodinky) z nerezové oceli a B-Trainer  fitenss....
  Tipy na Vánoční dárky - doplňky pro Android nadšence do 2000Kč!Tipy na Vánoční dárky - doplňky pro Android nadšence do 2000Kč!
  Vánoce už klepou na dveře. Pokud patříte k těm, co stále váhají s výběrem dárku pro svého blízkého a shodou okolností je tento blízký Android nadšencem, máme pro Vás pár tipů na dárky, které navíc nepřesahují cenu 2000 Kč a tak moc neodlehčí vaší ...
  Sony oznámila službu Playstation Now - clound gaming ve vašem telefonu/tabletu! [CES 2014]Sony oznámila službu Playstation Now - clound gaming ve vašem telefonu/tabletu! [CES 2014]
  Už od první chvíle, kdy se vědělo, že Sony zakoupila clound gaming službu GaiKai, jsme čekali na oznámení jejich vlastní cloundové služby. Tak se taky stalo. Na CES 2014 Sony oznámila službu Playstation Now, která přinese oblíbené hry z Playstatio...
  Tablet Sony Xperia Z4 oficiální představení!Tablet Sony Xperia Z4 oficiální představení!
    Konference MWC 2015 odkryla další zajímavé zařízení, tentokrát tablet Sony Xperia Z4! Japonský výrobce si dal hodně záležet a tak se nová Xperia Z4 může pochlubit high-end hardwarovým vybavením, tenkým tělem a extrémně malou hmotností. M...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace