NVIDIA SHIELD bude to bomba, nebo propadák?

Napsáno: 15. 5. 2013 18:34
Autor článku: Marcel Meralai
NVIDIA SHIELD bude to bomba, nebo propadák?

NVIDIA SHIELD tak přesně tak se jmenuje nejnovější konzole od tohoto výrobce grafických karet, kterou tak trošku nečekaně před nějakou dobou oznámil. Pojďme se společně podívat na nejnovější informace. Má tato konzolka šanci prosadit se na trhu?

 

Nejnovější informace hlásají dostupnost již v červnu tohoto roku pro USA a Kanadu. Cena zařízení je stanovena na $349.99, což je v přepočtu 7073 Kč, přepočteme-li částku na České poměry, jsme na nějakých 8500-9000 Kč. A co že za tyto peníze dostaneme?

 

 • 4-jádrový procesor cortex A15 o taktu jádra 1.9 GHz
 • grafický chipset Tegra 4 obsahující 72 výpočetních jader
 • 2GB RAM paměti
 • Dotykový kapacitní display o rozlišení 720p - tedy 1280×720 bodů
 • Standardní ovládací prvky známe z konzolových ovladačů
 • Čistá verze Androidu Jelly Bean 4.2.1
 • 16GB interní paměti
 • Bluetooth, Wi-Fi, GPS
 • Mini-HDMI, Micro-USB, MicroSD slot, 3.5mm jack konektor
 • Stereo reproduktory s vestavěným mikrofonem

 

 

Pokud si projdeme specifikace, jistě největším lákadlem bude nejnovější grafický čip Tegra 4, otázkou zůstává jestli minimálně v prvních měsících ho bude možné alespoň trošku nechat zapotit. 

 

 

Hry??? Máte hry??? Kvalitní hry???

 

NVIDIA SHIELD by se dal brát jednoduše jako tablet "našroubovaný" do herního gamepadu a takto se také bude chovat, čistý android Jelly Bean a podpora Google PLAY popř. Tegra Zone zaručuje, že si budeme moci stáhnout všechny dobře známé i neznáme hry a aplikace. Teď ovšem trošku opusťme vody Androidu a podívejme se na NVIDIA SHIELD čistě jako na herní přenosnou konzoli, ostatně tak se od samého začátku prezentuje. Zjistíme, že SHIELD má jeden zásadní problem a to ten, že nemá klíčový a exkluzivní herní titul nebo tituly, které by ho prodávaly. Z výčtu ohlášených her pro toto zařízení najdeme plno her, co už ve srovnatelné kvalitě můžeme dávno hrát a to i na slabších zařízeních, třeba s Tegra 3 (předchozí generace grafik). Toto považujeme za velice zásadní chybu, protože každý správný start prodeje konzole musí doprovázet i kvalitní tituly pro dané zařízení. Právě kvalitní hry vždy prodávaly samotné konzole.

 

 

 

Pokud bychom měli vypíchnout ty zajímavější tituly pro SHIELD, tak to budou dvě hry a to Dead Trigger 2 a Arma Tactics. Jak to ovšem bude s výslednou kvalitou není jisté, zato je jisté, že tyto tituly si budeme moci zahrát i na jiných zařízeních s Androidem a to minimálně u Dead Trigger 2 je jistá záležitost. Exkluzivita bude s největší pravděpodobností spočívat v časově omezené exkluzivitě nebo lepší grafice, ale lidem Androida znalých jistě nemusím připomínat, že grafické vylepšení je reálné i na jiných zařízeních, pouze jde o reklamní trik, kdy maximální grafické nastavení bude odblokováno pouze na Tegra 4, dokud nám hoši z xda-developers nedokážou, že to bude běhat i jinde.  

 

 

 

Tyto dva nadějné tituly jsou sice pěkné, ale je to žalostně málo na zařízení za 8000 Kč a do budoucna zatím ani není ohlášeno nic velkého. NVIDIA se k tomuhle staví až nesmyslně flegmaticky a čeká, že lidi budou na nabušené Tegře 4 hrát hry jako třeba GTA Vice City nebo Sonica. Byla by velká škoda, kdyby tento kousek HW skončil v propadlišti dějin, ale pokud se NVIDIA nezačne starat i o kvalitní SW podporu pro své zařízení, nebudou ani velké prodeje HW a dostaneme se do začarovaného kruhu, kdy nebudou vycházet kvalitní tituly kvůli malým prodejům a stejně tak nebudou velké prodeje kvůli mizerné nabídce her. 

 

 

 

Kde nejsou hry, tam pusťme stream

 

NVIDIA prezentuje svoji novou herní konzoli pomalu více jako ovladač k PC hrám, než-li přenosné herní zařízení. Důkazem jsou Youtube kanály, kde najdete různá videa ukazující právě streamovaní PC her přímo do konzolky. Má to však několik háčků. Prvním je, že streamovat budeme moci hry z PC pouze pokud budeme mít grafickou kartu od NVIDIA - zřejmě GTX 600 série. Dalším zádrhel je trošku úsměvný, vzhledem k tomu jak moc NVIDIA prezentuje tuto funkci. Streamování her bude při uvedení konzole na trh pouze ve fázi BETA, jinými slovy bezproblémová funkčnost není zdaleka zaručena a už vůbec nemůžeme počítat s podporou pro jakoukoliv hru, ale pouze omezení na tituly podpořené výrobcem. Samozřejmě seznam podporovaných her se bude rozrůstat, ale jak moc nebo kdy funkce přejde z BETY do plnohodnotné aplikace je ve hvězdách.

 

 

 

Konkurenceschopná?

 

Když se podíváme ke konkurenčním handheldům, tak tu máme dva největší konkurenty a těmi jsou Playstation Vita a Nintendo 3ds. 

 

PS Vita je na trhu přes rok a je dostupná již od 4700 Kč - za tuto cenu dostaneme jedno z nejvýkonnějších přenosných herních zařízení na trhu. Za rok existence už nalezneme i slušné tituly zvučných jmen ke hraní, jmenovitě : Uncharted, Little Big Planet, Soul Sacrafice, NFS: MOST WANTED 2, SLY, WRC 3, Assasins Creed, Wipeout, Metal Gear Solid a mnoho dalšího. Díky předplacenému členství v PS+ je také možno za poměrně výhodných podmínek dostávat každý měsíc plné verze těchto her v rámci programu zdarma. Další velké tituly jsou v přípravě a konzolka nám, kromě opravdu velkých kvalitních her do kapsy, nabídne i plnohodnotné ovládání díky dvojici analogů a rovněž na ni nalezneme originální ovládací prvek v podobě zadní dotykové plochy - kterou využívají některé hry velice chytře. Hardwarově se sice PS VITA SHIELDU nevyrovná, ale stále nesmíme zapomínat, že se jedná o čistokrevnou herní konzoli a u těch platí nepsané pravidlo, kdy zdánlivě slabší HW dokáže překonat nebo se vyrovnat silnějšímu HW. Níže naleznete ukázky z Uncharted (jedna z prvních her pro PS VITA) a připravovaného Killzone, který vyjde v září tohoto roku. Konzolce je navíc přislíbena velká konektivita s domácí konzolí Playstation 4, které se dočkáme již tento rok na podzim. V zásadě budeme moci, úplně stejně jako na SHIELDU, skrze streamování hrát hry na handheldu nebo Vitu využívat jako ovladač s nápomocným displayem (WiiU princip).

  

 

 

Nintendo 3ds je v našich končinách velice málo rozšířené (oproti zbytku světa), nicméně mu to nic neubírá na statusu krále handheldu. S masivními prodeji, čítající 31 miliónů prodaných zařízení, se tento status 3ds jen těžko odepře. Cena začíná již na 3600 Kč za menší verzi modelu a 4000 Kč za XL verzi konzole. Nintendo 3ds neprodává "nabušený" HW (naopak konzolka má vcelku lowend HW) ani 3d display bez potřeby brýlí. Kouzlo tohoto handheldu tkví v exkluzivních hrách jako Super Mario, Zelda nebo Monster Hunter, Luigi, Resident Evil a mnohé další.

 

 

 

(Ne)chceme to?

 

Ať už se podíváme na 3ds nebo Vitu, obě konzole mají z herního hlediska mnohem více co nabídnout a to vše za přijatelnější cenu. Sice hry pro tyto zařízení stojí řádově mnohem více, jak hry na Android, ale dostaneme je na fyzickém mediu a kdykoliv je můžeme zase prodat nebo koupit bazarově za zlomek ceny - v případě PS VITA i dostávat zdarma v rámci PS+ programu. To vše jsou dost pádné argumenty, proč si vybrat jinou konzoli jak NVIDIA SHIELD. Přemrštěná cena konzolky a takřka žádné "must have" tituly na zahájení prodeje jsou fatální nedostatky a pokud se NVIDIA "nevzpamatuje", vidíme to s budoucností SHIELDU velice bledě. Fyzické tlačítka konzolku také nezachrání, není to tak dlouho, kdy jsme vám v našem článku ukázaly, jak hrát hry na Android pomocí PS3 ovladače úplně stejně, jak tomu bude na SHIELDU a kdo si dokoupí GAMEKLIP může svůj mobil také proměnit na obdobu této konzolky. Tegra 4 je sice velké lákadlo, ale při představě že jej nevyužijeme na plno ještě pěkně dlouho se nám jeví jako nesmysl kupovat tuto konzolku hned na začátku. V SHIELDU vidíme potenciál do budoucna až spadne cena a dostaneme obstojné tituly ke hraní. Doufejme, že se tak stane.

 

Index očekávání 4/10


Sdílet na FaceBook

Komentáře

 • 1

Přidat komentář

Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

Podobné články:

Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]
Rok 2014 byl pro Android hráče velice bohatý na nové herní přírůstky. Už dávno neplatí, že je mobilní platforma dobrá pouze na jednoduché hry, právě naopak. Stále více se na Androidu setkáváme s komplexnějšími hrami, které ještě nedávno byly výsad...
Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]
Google před několika dny oficiálně představil novou verzi operačního systému Android, pojmenovanou Lollipop 5.0 (lízátko), která přináší spoustu změn ve vzhledu i funkčnosti. Některé byly částečně odhaleny už před představením – v zuřivém tornádu ...
Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?
V tomto článku se zaměříme na úplné nováčky na poli chytrých telefonů a tabletů. Budeme se vám snažit poradit a shrnout klíčové vlastnosti třech nejrozšířenějších mobilních OS na trhu. Jelikož už Vánoce pomalu klepou na dveře, jistě se mnozí z vás...
Onlive cloud gaming - zahrejte si PC hry ve vašem telefonu!Onlive cloud gaming - zahrejte si PC hry ve vašem telefonu!
Nudí Vás už hry pro mobilní telefon? Vyzkoušejte jednoduše velké hry z PC skrze váš telefon! Onlive je služba pro tzv. clound gaming, uživatelům tak umožňuje hrát PC hry přes internet skrze nejrůznější zařízení včetně Android telefonů a tabletů. J...
Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze] Xiaomi Mi Pad - jablko na čínský způsob! [Recenze]
Xiaomi je čínský výrobce telefonů, který si získal početné zástupy fanoušků a není se čemu divit. Ve svých telefonech nabízí bezkonkurenční poměr v ceně X výkon, ale jak to má Xiaomi s tablety? Prvním odvážným vstupem Xiaomi do sféry tabletů je Xi...
© 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace