Google Glass - Vše co by vás mohlo zajímat

Napsáno: 2. 5. 2013 15:37
Autor článku: Marcel Meralai
Google Glass - Vše co by vás mohlo zajímat

Google Glass neboli Google brýle je nová třída multimediálního přenosného zařízení. Ovšem nejedná se o stejný koncept jakým je tablet nebo „chytrý telefon“ a to především kvůli uživatelskému prostředí. Google Glass jsou brýle obsahující architekturu ARM a další zajímavé komponenty, které se u normálních brýlí nevyskytují. Dalo by se říci, že se jedná o „chytré“ brýle. Uživateli tak umožňují přístup k technicky virtuálnímu světu, tedy internetu, GPS navigaci nebo multimediálním funkcím.

 

Dodatečný popis:  Radek Jiříček 

 

Zakladatelem projekt Google Glass je Sergey Brin. Jedná se o amerického počítačového vědce původem z Ruska.  Společně s Larry Pagem založil Google a v dnešní době je to milionář.

 

Technické specifikace

 

Systém na čip:           OMAP 4430 (Texas Instrument)

Procesor:                   dvou-jádrový Cortex A9 (technologie ARMv7)

Grafický čip:              PowerVR SGX540

Interní paměť:          16 GB (dostupných 12 pro uživatele)

RAM paměť:             1 GB (dostupných cca 650MB pro aplikace)

Wi-Fi 802.11 b/g

Bluetooth

5 Mpx fotoaparát s možností nahrávání videa v 720p

 

Dostupné budou různé barevné varianty brýlí

 

Z pohledu interních komponent jsou brýle vskutku impozantní. Velice známý systém na čip OMAP 4430 je možné nalézt v „chytrých“ telefonech Samsung Galaxy S II, LG Optimus L9 nebo i v tabletu Amazon Kindle Fire. Taktovací frekvence procesoru pracuje v rozsahu od 1 – 1,2 GHz. Komponenty obecně by se v dnešní době daly přirovnat ke střední třídě, pokud bychom porovnávali se smartphony nebo tablety. Na druhou stranu kdo má tyto komponenty v brýlích?

 

O kvalitách použitého displeje v brýlích nejsou žádné bližší informace. Ovšem bude se jednat o princip head-up displeje označován, jako HUD. S tímto typem displeje je možné se setkat například v cvičných proudových letadlech. Klasický HUD se skládá z jednotky projektoru, slučovače a video-generačního počítače. Informace o kvalitě displeje vychází z doporučení pro vývojáře. Rozlišení displeje je 640 x 360 pixelů a z hlediska blízkosti k oku se to vyrovná pocitu pohledu do 25" palcového monitoru. V podstatě obraz bude promítán přímo do oka, skrz projektor uvnitř těla brýlí. Díky malému rozlišení displaye a slušnému HW by měli být odezvy systému brýlí velice svižné a plynulé. Člověk by tento display neměl vnímat nějak rušivě, ale pouze jako další vrstvu při pohledu do prostoru.

 

 

Zajímavostí je způsob přenesení zvuku. Zastává ho zde kostní vedení, kdy vibrace zvuku prochází přímo přes nositele lebky. Tedy zlatý konec někdy nepříjemných sluchátek. Brýle nebudou obsahovat GPS, jak by se na první pohled mohlo zdát, absence GPS je hned z několika důvodů, tím hlavním je přílišná náročnost na spotřebu baterie. Google Glass budou brát data GPS z vašeho telefonu s Androidem, se kterým budou neustále komunikovat skrze bluetooth. Co se týče výdrže baterie, brýle by měli s uživatelem držet krok celý den při střední zátěži. Pokud bychom se bavili např. čistě o náročnější funkci nahrávání videa, výdrž baterie budeme řádově počítat na několik hodin.

 

Pro případ poruchy zraku, jako je dalekozrakost nebo krátkozrakost je u Google Glass možnost vložení potřebné čočky či rozptylky. S tím je spjata i možnost slunečních brýlí. Neměl by být problém skrz jednoduchý upínací mechanismus jednotlivá skla přehazovat, podle potřeby. Takže na své si přijdou všechny sorty uživatelů. V následujícím videu jednoho z prvních majitelů brýlí jde vidět jednoduchá výměna skel (čas 4:45) a celkový pohled na brýle. 

 

 

Ovládání Google Glass

 

Ovládání brýlí je možné zrealizovat několika způsoby. Jedním z nich budou hlasové příkazy, kdy slovním spojením „OK glass“ odstartujete odposlech brýlí na další hlasové povely. Bohužel, jak asi tušíte, češtině zřejmě zatím brýle rozumět nebudou. Dalším příkladem by mohli být určitá gesta rukama před brýlemi, které bude detekovat senzor. Naskýtá se zde možnost netradičního ovládacího prvků, kdy bude sledován pohyb vašeho oka a reakce na mrknutí, např. budeme moci mít nastaveno na mrknutí 2x rychle za sebou povel pro vytvoření fotografie. Ovšem hlavním ovládacím prvkem Google Glass bude touchpad na boku brýlí, kdy velice jednoduše a intuitivně budeme přejížděním prstu po těle touchpadu posouvat mezi jednotlivými položkami menu, pokud se rozhodneme volbu potvrdit – poklepeme na touchpad. Jelikož video vydá za tisíc slov, zde máte nově vydané video od samotného Google s demonstrací touchpadu a základních funkcí brýlí.

 

 

Uživatelské funkce

 

Google Glass nabízí určité základní funkce spojené především s programy jako je Google+ společně s kalendářem. Nabízí se zde i galerie na promítání fotek, která je také propojená s Google+. Vše je již dnes dostupné na marketu. Samozřejmostí bude focení a natáčení videa. Určitě jednou z nejžádanějších funkcí bude ve spoluprací s GPS z vašeho telefonu, přímé promítání trasy navigace do displaye brýlí. V takto provedené navigaci vidíme hned několik kladů, hlavním z nich bude fakt, že nebudete muset věnovat pozornost ovládacím prvkům jako u klasické gps navigace a tím odvracet zrak od situace na vozovce.

 

 

Další spekulace nasvědčují také tomu, že Google chystá ve spojení s Google Glass jakési herní centrum, zaměřené právě na tuto vychytávku. V tuto chvíli nedokážeme říct, co přesně za hry budeme moci na brýlích hrát, nicméně sázeli bychom na interaktivní hříčky a virtuální přestřelky spojené s realitou, koncept brýlí k tomuto druhu her přímo vybízí.

 

Dočkáme se podobných her, co využívají reálné prostředí okolo vás i u Google Glass?

 

Pokud vám ve výčtu funkcí něco chybí tak nezoufejte, Google Glass bude jako každé správné Android zařízení obdařeno podporou nezávislých vývojářů třetích stran a tak se můžeme po uvedení na trh dočkat přísunu dalších aplikací, vytvořených na míru tomuto technologickému skvostu. Stahovat je budeme klasicky přes Google PLAY. Poslední zvěsti také tvrdí, že už se podařilo na brýlích provést ROOT, tím se otevírají další nepřeberné možnosti jak využít brýle bez omezení samotného SW.

 

Závěrem

 

Nápad „chytrých“ brýlí je opravdu brilantní a to především z hlediska vývoje technologií. Naskýtá se zde ovšem otázka bezpečnosti a soukromí. Google Glass je věc, kterou mnozí z nás jistě budou chtít i vyměnit za klasické (dioptrické, sluneční) brýle a tím pádem tedy denně používat, otázkou je jestli se nedočkáme různých zákazů a omezení vstupu do míst, kde si lidé nepřejí být nepozorovaně foceni či natáčeni. Možným místem zákazu se také může stát naše zaměstnání, kde si jednoduše nebude přát zaměstnavatel člověka s kamerou neustále na hlavě a připravenou točit. Tato technologie jako každá jiná má velký potenciál zneužití v nesprávných rukou, sami jsme zvědavi, jak se dále po uvedení na trh bude situace s nošením brýlí na různá místa vyvíjet. Ostatně není to tak dlouho co jeden Americký klub lidem s těmito brýlemi zakázal vstup, kvůli ochraně soukromí jeho návštěvníků. Samozřejmě v tuto chvíli, kdy brýle samotné ani nejsou na trhu, je to spíše marketingový tah jak na sebe upoutat pozornost a udělat si reklamu, ale po uvedení brýlí do prodeje, by jsme se nedivili kdyby další místa toto omezení vstupu podpořila.

 

Na dostupnost Google Glass si fanoušci počkají. Prozatím ještě nebyl stanoven žádný datum vydání, ale uvažuje se o konci roku 2013 nebo počátkem 2014. Co může někoho zarazit je cena 1 449 USD v přepočtu 28 613 korun českých. Tato cena se týká úplně prvních jednotek před masovou výrobou, které již doputovali k prvním majitelům. My ostatní budeme doufat v přívětivější cenu po oficiálním uvedení na trh. Co říkáte na tento technologický pokrok? Vyměnili byste je za klasické brýle, pokud by cena byla přívětivá?


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Jak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis ControllerJak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis Controller
  Mobilní hry poslední dobou zažívají vcelku slušný boom. Na Android se dočkáváme stále častěji plnohodnotných PC předělávek a dalších kvalitních titulů, už to není pouze o "natahování ptáku na praku", což je jedině dobře. Ovšem  stále může pro někt...
  Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]
  Rok 2014 byl pro Android hráče velice bohatý na nové herní přírůstky. Už dávno neplatí, že je mobilní platforma dobrá pouze na jednoduché hry, právě naopak. Stále více se na Androidu setkáváme s komplexnějšími hrami, které ještě nedávno byly výsad...
  [iOS/Android] Ovládejte váš bankovní účet telefonem - velký přehled internetového bankovnictví [Aplikace][iOS/Android] Ovládejte váš bankovní účet telefonem - velký přehled internetového bankovnictví [Aplikace]
  Internetové bankovnictví v PC nám mnohdy dokáže značně ulehčit život a ušetřit čas v rámci rutinních záležitosti, jako posílání plateb, kontroly pohybu na účtech atp., ale co když nemáme čas ani sednout k PC? Pak tu máme moderní alternativu v podo...
  Velké "Black Friday" Páteční slevy na Google PLAYVelké "Black Friday" Páteční slevy na Google PLAY
  Tento pátek dorazily mimo jiné i do Google PLAY velké slevy nejrůznějších her a aplikací. Níže tak naleznete seznam vybraných her a aplikací, které by Vám neměly uniknout.
  Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?
  V tomto článku se zaměříme na úplné nováčky na poli chytrých telefonů a tabletů. Budeme se vám snažit poradit a shrnout klíčové vlastnosti třech nejrozšířenějších mobilních OS na trhu. Jelikož už Vánoce pomalu klepou na dveře, jistě se mnozí z vás...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace