DraStic - Drasticky výkonný emulátor Nintenda DS

Napsáno: 14. 8. 2013 15:37
Autor článku: Marcel Meralai
DraStic - Drasticky výkonný emulátor Nintenda DS

Pro chytrá zařízení s Androidem najdeme v tuto chvíli nespočet povedených emulátorů starých operačních systémů jako MS-DOS - Dosbox, nebo herních konzolí jako Playstation 1, Nintendo 64 nebo třeba Gameboy. Minulý týden k této početné skupině přibyl další významný přírůstek a to sice emulátor herního handheldu Nintendo DS - DraStic, čímž si Android OS udělal další zářez na "pažbě" povedených a hlavně plně funkčních emulátorů. My jsme si emulátor vzali důkladně pod lupu a prověřili jestli opravdu za cenu takřka 160KČ dokáže splnit i ty největší hráčské nároky.

 

O samotném Nintendu DS, aneb co vlastně emulujeme?


Nintendo vydalo v roce 2004 svůj zbrusu nový handheld - Nintendo DS, který se oproti předchozím handheldům ze stáje Nintenda odlišoval hlavně v konstrukčním řešení a v neposlední řadě také vyšším výkonem. NDS sice na první pohled připomíná svojí otevírací konstrukcí svého předchůdce - Gameboy Advance SP, ale hned po otevření na vás vykoukne druhá spodní obrazovka, která oproti vrchní (hlavní obrazovce) disponuje rezistivní dotykovou plochou i proto byla použita zkratka DS, v překladu "Dual Screen" (dvě obrazovky). Co se týče HW konzolka disponuje dvěma displayi o rozlišení 256 x 192 pixelů, pohání ji dva oddělené  procesory na architektuře ARM. První procesor ARM946E-S disponuje taktem 67 MHz a druhý koprocesor ARM7TDMI má takt 33 MHz, ram paměť se zastavila na celých 4 MB. NDS také disponuje Wi-Fi konektivitou a vestavěným mikrofonem. Hry jsou distribuovaný na cardridgích (karty podobné paměťovým), velikost cardridge karty je uváděna od 32MB až do 1GB (záleželo na konkrétní hře) většinou však hry mají kolem 40MB takže si v paměti moc neukousnou. Nintendo DS byl velký prodejní trhák a do dnešního roku se prodalo přes 153 milionů kousků i díky tomu vyšlo na tuto konzolku nespočet povedených her, nicméně v ČR až tak známá a rozšířená není. Za roky existence Nintendo DS v roce 2006 dostalo novou revizi HW (vydání starého HW nově designovaného) a tak světlo světa spatřilo Nintendo DS lite, které mělo líbivější design a hlavně prošlo znatelnou "odtučňovací kůrou" což se projevilo mnohem kompaktnějšími rozměry.

 

Původní Nintendo DSNintendo DS lite (novější verze)

 

DraStic

 

Na Google Play jste ještě do minulého týdne mohli najít několik emulátorů Nintenda DS, bohužel všechny tyto emulátory měly společného jmenovatele - pomalou rychlost emulace a tím způsobený neplynulý chod emulovaných her do takřka nehratelných hodnot. O chystaném projektu Drastic jsme Vás nedávnou informovali formou novinky a tak se taky stalo - DraStic nedávno dorazil na Google Play a my jsme si ho okamžitě vzali na paškál a podrobili herním testům. A jak dopadnul? Jedním slovem PERFEKTNĚ. Samozřejmě u jednoslovní recenze nezůstaneme, níže se dočtete co emulátor nabízí a jak se vypořádal s onou emulací NDS her.

 

Grafika a zvuk

 

Autor aplikace se ještě před vydáním emulátoru pochlubil na YT plynulým chodem her a ve finále je tomu opravdu tak. Samozřejmě sejde na HW, pod kterým hry emulujete, ale na testovaném zařízení (Galaxy Note II N7100) nebyly poznat absolutně žádné záškuby her ani grafické chyby textur, emulovaný zvuk šel také bez sebemenších problémů. Vystačit by si měli i uživatelé podstatně slabších zařízení, autor uvádí ve svém popisu třeba Xperii PLAY, která disponuje jedno-jádrovým procesorem s taktem 1GHz a 512MB ram pamětí. Přesto všechno pokud byste nebyli s koupí spokojení, tak sám autor v popisu aplikace upozorňuje na dobrovolné vrácení peněz do 48 hodin od koupi aplikace, stačí ho zkontaktovat skrze mail, takhle nějak si představujeme opravdu férové jednání. Smůlu bohužel mají majitelé zařízení osazených Tegra 2, s těmito chipsety si aplikace nerozumí.

 

Herní možnosti DraStic

 

Jelikož Nintendo DS disponuje už výše zmíněnýma dvěma displayi, emulátor vám nabídne hned šest možností v jakých oknech chcete hru zobrazit. Samozřejmě hodně sejde na druhu hry, některé hry byly např. přímo dělány pro NDS tak, aby se konzolka držela v nepřirozené poloze otočená o 90° do strany (příklad hry : Hotel Dusk - Room 215), ale i s tímto si emulátor poradí díky svému výběru rozložení obrazovek. Co se týče ovládání her emulátor zobrazuje HW ovládací prvky klasicky na ploše telefonu + obrazovka znázorňující dotykovou plochu NDS reaguje na dotek. Trošku nešikovně toto nastavení působí pokud užijete první typ rozložení obrazovek, kde jsou obě 50:50 rozděleny na obrazovce v landscape režimu, protože do dotykové plochy druhé obrazovky zasahuje emulované HW tlačítko "X", které je mnohdy obtížně stisknout přesně, nebo se popř. trefit na dotykovou plochu za ním, kterou kryje. Těžkopádnější ovládání na dotykové obrazovce bohatě vynahradí nativní podpora gamepadu, takže jednoduše stačí skrze USB OTG připojit jakýkoliv gamepad co se vám válí doma, vjet do nastavení a zde si jednoduše namapovat všechna HW tlačítka. Grafické zobrazení HW tlačítek na dotykové ploše se dá pak snadnou vypnout, popř. ztlumit průhlednost, aby nepůsobila při hraní na gamepadu rušivě. DraStic již klasicky nabídne i ukládaní her kdekoliv a také je možno nastavit si automatické ukládaní herního postupu, kdykoliv hru nebo emulátor ukončíte. Dokonce můžete skrze Google Drive space uploadovat vaše aktuální herní pozice a automaticky si je tak synchronizovat na více zařízeních současně. Podporu dostaly i cheaty - tedy herní kódy umožňující ve hře podvádět a znatelně si tak ulehčit průchod hry. Bohužel emulátor nenabízí žádné zlepšení grafiky her a přepočítání do vyššího rozlišení skrze OPEN GLES, jako tomu je např. u emulátor PS1 - FPSE.

 

Příklad rozložení obrazovek u hry New Super Mario BrosPříklad rozložení obrazovek u hry New Super Mario BrosPříklad rozložení obrazovek u hry New Super Mario BrosPříklad rozložení obrazovek u hry New Super Mario Bros

 

Co hrát?

 

Nintendo DS za svojí existenci dostalo plno povedených her a to jak od samotného Nintenda tak i od vydavatelů třetí strany. Výhodou jistě je i malá velikost her, které si v paměti v průměru ukousnou kolem 40-50 MB, přesto všechno jejich herní doba může být i několik desítek hodin. V následujícím seznamu najdete pár tipů na hraní:

 

 Pokemon Black/White/SoulSilver/HeartGold Version - Kdo by neznal Pokemony? Slavné příšerky, které dlouho dobu spamovaly obrazovky TV stanic svým seriálem mají i vlastní dlouhou RPG tradici, začínající již na Gameboy Colour. Ovšem narozdíl od TV seriálu se jedná o kvalitní RPG na mnoho hodin. Vyšlo několik verzí této hry lišící se hlavně druhem pokemona co dostanete na začátku a také pár dalšími změnami v postupu hrou. Hra není náročná na přesné nebo rychlé ovládání díky způsobu hraní a tak se ideálně hodí na dotykové obrazovky. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 The Legend of Zelda - Spirit Tracks - Zelda a Link (hlavní postava v Zelda) jsou dalšími z ústředních postaviček Nintenda. Jedná se o další dobrodružství Linka za záchranou Zeldy. Hra nabídne velký svět a chytrou originální hratelnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Grand Theft Auto - Chinatown Wars - Pokud patříte mezi herní pamětníky a nějaký ten pátek hry hrajete, určitě vzpomínáte na staré GTA díly z pohledu shora. GTA: Chinatown Wars tak trošku vychází z původních dílů série a navíc přidává vylepšenou 3d grafiku a také chytře využije dotykového displaye, kdy jednou budete lovit zbraně v kontejneru, jindy šroubovat autorádia z aut atd. Originální, násilné,podbarvené černým humorem a návykové - prostě GTA jak má být.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 New Super Mario Bros - Opravdu je třeba nejslavnějšího instalatéra a herní postavičku na světě nějak představovat? Mario opět někde vytratil princeznu Peach a musí ji jít chudince na pomoc. Příběhové klišé známe už z dob herního pravěku, ovšem v modernějším kabátku a s novými nápady jak oživit hratelnost. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dementium II - Rádi se bojíte ve tmě? Máte v oblibě hry jako Resident Evil, nebo Silent Hill? Pak je Dementium II jasná volba. Ponurá atmosféra z prostředí léčebny-vezení a hlavní hrdina cestující mezi dvěma nepěknými světy v alternativní realitě. Originální hororový kousek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Hotel Dusk: Room 215 - Výše zmiňovaný titul vyžadující držet NDS v přetočené poloze, uživatelé DraStic to mají podstatně jednodušší - stačí přepnout režim zobrazení do typu "na výšku". Jedná se o povedenou detektivní hru se zajímavými postavami a poutavým příběhem. Jak už z názvu napovídá vše se bude točit kolem hotelu jménem Dusk a jeho pokoje s číslem 215, který údajně umí plnit sny, které se zdají lidem co v něm přespí. Jedna z nejlepších detektivních her pro NDS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her pro NDS je samozřejmě mnohem více, jednalo se jen o zlomek povedených her ze subjektivního dojmu. Heslovitě zde uvedeme další hry které byste neměli minout : Contra 4, Mario a Luigi: Browser inside story, Sonic, Last Window: The Secret of Cape, The World Ends With You, Advance Wars, Golden Sun, Ghost Trick: Phantom Detective, "Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors", Nanostray 2, Metal Slug 7, Castlevania: Order of Ecclesia, Ninja Gaiden: Dragon Sword, Mega Man ZX, Mega Man: Zero Collection. 

 

Závěrem

 

DraStic je skvělý emulátor Nintenda DS, má všechny potřebné funkce k pohodlnému hraní a hlavně otevírá dosud uzavřenou bránu k povedené knihovně titulů z NDS. Možná někoho zarazí poněkud vyšší cenou na mobilní poměry, ale co je 160KČ za možnost hrát kvalitní hry na stovky hodin?

 

Google PLAY odkaz (cena 156.23KČ) : DraStic


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]ROOT - velký přehled návodů k ROOTu pro nejrůznější značky telefonů a tabletů [Návod]
  ROOT je jedna z nejzákladnějších a nejrozšířenějších úprav OS Android, otevírá cestu k nejrůznějším aplikacím a vychytávkám, které Vám pomohou využít váš telefon a tablet na maximum. V tomto článku najdete seznam návodů pro nejrůznější typy přístr...
  Jak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis ControllerJak ovládat hry na Android pomocí Gamepadu - Sixaxis Controller
  Mobilní hry poslední dobou zažívají vcelku slušný boom. Na Android se dočkáváme stále častěji plnohodnotných PC předělávek a dalších kvalitních titulů, už to není pouze o "natahování ptáku na praku", což je jedině dobře. Ovšem  stále může pro někt...
  Android aplikace pro ženy 1.dílAndroid aplikace pro ženy 1.díl
    Chytré telefony a tablety rozhodně nevyhrazují pohlaví a tak si tato intuitivní zařízení našla i mnoho majitelek různé věkové kategorie. Možná někdy ne úplně pro použití všech jejich mo...
  Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]
  Rok 2014 byl pro Android hráče velice bohatý na nové herní přírůstky. Už dávno neplatí, že je mobilní platforma dobrá pouze na jednoduché hry, právě naopak. Stále více se na Androidu setkáváme s komplexnějšími hrami, které ještě nedávno byly výsad...
  Jak si na Androidu nastavit vlastní zvuk na SMS, notifikace nebo vyzvánění? [Návod]Jak si na Androidu nastavit vlastní zvuk na SMS, notifikace nebo vyzvánění? [Návod]
  Pro ostřílené "Androiďáky" jednoduchá záležitost, nebo ne? Ještě před pár lety s podporou prvních polyfonních melodií na telefonech se rozmohl tenkrát nový trend - vlastní melodie a zvuky v telefonu. Tento trend přizpůsobení přetrvává i do dnes, o...
  © 2020 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace