Antiviry pro Android – má to cenu? Popřípadě, jaký si pořídit?[Aplikace]

Napsáno: 29. 4. 2014 22:27
Autor článku: Michal Kuba
Antiviry pro Android – má to cenu? Popřípadě, jaký si pořídit?[Aplikace]

Jako je nezbytnou součástí mít svůj počítač chráněn před veškerou havětí, která by dokázala velice znepříjemnit život se nabízí v době chytrých telefonů otázka, zda je potřeba mít i smartphone zabezpečený proti infikaci. Zaměřili jsme se na tři antivirové programy a navíc jsme zabádali, jaký z nich bude ten nejlepší. Pokud to však má vůbec cenu si ho pořizovat.

Je vůbec nezbytné, aby Váš telefon byl opatřen antivirovým programem? Je vůbec možnost, a pokud ano, tak jaká, že si „natáhnete“ do svého telefonu nějaký škodlivý soubor nebo dokonce aplikaci, která si zjistí veškeré údaje z telefonu a to třeba i ty k bankovnímu účtu a podobným věcem? Pokud jednáte opatrně, co se týče stahování aplikací, neměli byste se dostat do problému. Android je sám o sobě dosti bezpečný systém. Pokud se vyvarujete stahování dat z nedůvěryhodných zdrojů a zaměříte se především na Google Play, jste téměř za vodou.

 

Jenže ani samotný Obchod nemusí být stoprocentně „čistý“. Byla zaznamenána řada přidaných aplikací na Google Play, které obešli Bouncer, což je jakýsi detektor škodlivých souborů všech aplikací, které jdou ke stažení. Například falešná a také škodlivá verze Flash Playeru byla k mání víckrát, ne jenom jednou.

 

Server AV-test.org provedl řadu testů na různá antivirová zabezpečení. Zaměřil se především na celkovou protekci před napadením systému, jaký vliv má aplikace na chod telefonu, výdrž baterie a množství přenesených dat. Spousta aplikací prošla testem úspěšně a jeví se jako kvalitní.

 

avast! Mobile Security


Například známý avast! který je také velmi rozšířeným antivirem pro počítače prošel testem pozitivně. Jeho úspěšnost v odhalování skrytých hrozeb je 90% , což vůbec není špatný výsledek. Jeho funkce nemá vliv na výdrž baterie a nezpomaluje chod celého Android zařízení. Aplikace ale postrádá tzv. „rodičovskou kontrolu“, tudíž nelze mít pod kontrolou jiné zařízení a kontrolovat tak, co na něm Vaše ratolesti dělají.

 Samotný avast! se prezentuje v úvodních větách hlavně tím, že Vám pomůže najít Vaše ztracené či odcizené zařízení. Pomocí této aplikace si můžete mj. vyfiltrovat zvolená telefonní čísla, takže se Vám potom nemohou dovolat či odeslat zprávu. Stejně jako na PC můžete mít nastavený webový štít, stejně tak si tuto funkci najdete i v avast! Mobile Security. Jako jakýsi standart u antivirů je widget na hlavní obrazovce, který Vám ukáže informace o zabezpečení – i u této aplikace jej nebudete postrádat! Další funkce sice nemá s ochranou proti virům co k dočinění, ale můžete přes avast! kontrolovat přenesené datové limity, ale pro tento účel se nabízí řada jiných aplikací zaměřených výhradně na tuto činnost.

 

 Avast - zdarma 


AVG

 

Dalším známým kouskem je AVG. Jeho funkčnost je bezproblémová, nezpomaluje nijak telefon a jeho kontrola nových aplikací probíhá na pozadí a lze nevyžádané akce okamžitě ukončit. 85% je celková úspěšnost při odhalování hrozeb. Oproti avastu! je však možné ukládat osobní údaje na SD kartu a mít je pomocí antiviru pod kontrolou a v bezpečí. AVG se pokusilo zajímavou myšlenkou rozšířit řady Vašich aplikací o několik užitečných, které se Vám postarají nejen o zabezpečení, ale například také o výkon telefonu.

 


Kromě dvou verzí antiviru (placený a neplacený) můžete pomocí aplikace AVG Vault bezpečně ukládat důležité údaje a následně je synchronizovat s úložišti jako Google Drive nebo Dropbox.
Pro zvýšení výkonu a uvolnění paměti se nabízí AVG TuneUp, AVG Cleaner  a AVG Uninstaller.


První z trojice(AVG TuneUp) nabízí nastavení úspory energie, což prodlouží výdrž Vaší baterky. Zároveň lze ukončit na pozadí běžící úkony, které by mohly zpomalit telefon a sledovat využití vašich dat 3G/4G. 
Cleaner – již z názvu vypovídá, že bude promazávat soubory, které nepoužíváte. Taktéž umí vymazat mezipaměť, historii prohlížeče a historii volání a SMS.
Uninstaller Vám ukáže aplikace, které příliš nepoužíváte a můžete je tak smazat. Zároveň se můžete zbavit aplikací, které Vám více ubírají data než přinášejí užitek.

 

AVG TuneUpAVG CleanerAVG Uninstaller

 

 AVG antivirus - zdarma

 

 AVG antivirus PRO - 99 Kč

 

 AVG Cleaner - zdarma

 

 AVG Uninstaller - zdarma

 

 AVG Vault - zdarma

 

ESET Mobile Security

 

Za zmínku stojí i mobilní verze antiviru ESET, který prošel testem a zaručuje 90% ochrany před hrozbami. Hodnocení co se týče použitelnosti je stoprocentní – nejvyšší. Tato aplikace nabízí vylepšené skenování a antiphishingový modul. Podle slov výrobce umožňuje ESET Mobile Security pro Android využívat zařízení bezpečně a naplno bez jakýchkoliv hrozeb z internetu. Také můžete pomocí tohoto softwaru filtrovat hovory a SMS zprávy. Při nainstalování nové aplikace okamžitě provede její kontrolu a odhalí případné hrozby, kterým utne tipec. I pokud ztratíte telefon s  touto nainstalovanou aplikací, nebude problém jej lokalizovat a navrátit zpět. Tato funkce se řadí k jakémusi standartu nejen antivirů, ale různých zabezpečovacích aplikací pro chytrá zařízení.

 

 

 ESET - zdarma 

 

Existuje také řada dalších antivirů, které Vám nabídnou podobný sortiment možností. Jak jste se mohli sami dočíst, nejen že jsou antiviry čím dál vyspělejší a zabezpečují nejen telefony před hackerskými útoky, ale také se nemusíte bát definitivní ztráty či odcizení zařízení. Stále se ale nabízí otázka, zda je to skutečně nezbytná součást ve Vaší softwarové výbavě. Já jsem dlouho antivirus nevyužíval a necítil jsem se většinou nijak ohrožen. Ale nyní s nainstalovaným antivirem mám větší pocit bezpečí a jakousi kontrolu toho, co dělám. Tyto aplikace skutečně nijak nezpomalují a neomezují chod telefonu a není na škodu jednoho takového „hlídače“ mít.


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Jaké aplikace jsou největším žroutem vaší baterie? AVG v tom má jasno!Jaké aplikace jsou největším žroutem vaší baterie? AVG v tom má jasno!
  Baterie dnešních chytrých telefonů nejsou zrovna velkými „držáky" a nemalou vinu velké spotřeby nesou i nejrůznější aplikace, které běží neustále na pozadí a užírají vám tak drahocennou energii z kapacity baterie. Ruku v ruce se spotřebou vaší bat...
  Byly představeny první Ubuntu telefony - BQ Aquari a Meizu MX3 [MWC 2014]!Byly představeny první Ubuntu telefony - BQ Aquari a Meizu MX3 [MWC 2014]!
    Mobile World Congress odkryl další velkolepá zařízení. Představeny byly další telefony ovšem s operačním systémem Ubuntu. Přináší to tak na trh další OS použitý v chytrých mobilních telefonech. Ubuntu je velice používané v noteboocích a ...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace