Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]

Napsáno: 2. 11. 2014 12:12
Autor článku: Marcel Meralai
Android 5.0 Lollipop, aneb co od něj čekat? [Téma]

Google před několika dny oficiálně představil novou verzi operačního systému Android, pojmenovanou Lollipop 5.0 (lízátko), která přináší spoustu změn ve vzhledu i funkčnosti. Některé byly částečně odhaleny už před představením – v zuřivém tornádu informací na internetu z nejrůznějších zdrojů. Ne všechny spekulace se ukázaly být pravdivými, a proto si teď udělejme shrnutí toho, co nás čeká a nemine. Rovněž si ukážeme potvrzený seznam zařízení, jejichž výrobci už aktualizaci Android 5.0 přislíbili – už klasicky jsou první na řadě Nexusy, nezapomnělo se ani na 2 roky starý Nexus 7 z roku 2012, či Nexus 4 z téhož roku.

 

Autor: Albert Weis

 

Na jaké přístroje se dostane nový Android 5.0 Lollipop?

 

Google Nexus (ať už telefon nebo tablet) má aktualizaci první a jistou. Pokud jste majitelem nebo majitelkou Nexusu, můžete se na aktualizaci skrze OTA těšit už od 3. Listopadu 2014, tedy velmi brzy. Google navíc slibuje rychlejší uvolňování mezi všechny přístroje díky posílení technického zázemí a nakoupení nových serverů, které toho „víc vydrží“. Pokud budete mít štěstí, dočkáte se už první den od spuštění uvolňování.

 

Nexusy, které dostanou aktualizaci:

 • Nexus 4
 • Nexus 5
 • Nexus 7 2012
 • Nexus 7 2013
 • Nexus 10

 

Dalšími přístroji v řadě budou produkty od HTC, Sony, Motoroly. Tito výrobci příjemně překvapili svou péčí, protože seznamy rozhodně nezahrnují jen aktuální vlajkové lodě. Dostalo se i na několik telefonů střední třídy.

 

Motorola, používající vždy čistý Android, nabízí aktualizaci pro tato zařízení:

 • Motorola Moto X
 • Motorola Moto X 2014
 • Motorola Moto G
 • Motorola Moto G 2014
 • Motorola Droid Mini
 • Motorola Droid Ultra
 • Motorola Droid Maxx
 • Motorola Moto E

 

Sony oznámilo podporu Lollipop pro všechny Xperie série Z. Vše by mělo být připraveno během začátku roku 2015, jelikož Sony si na rozdíl od Motoroly musí také pohrát se svou uživatelskou nadstavbou a extra službami, které svým uživatelům nabízí.

 

Řada Xperií je opravdu dlouhá:

 • Sony Xperia Z
 • Sony Xperia ZR
 • Sony Xperia ZL
 • Sony Xperia Tablet Z
 • Sony Xperia Z Ultra
 • Sony Xperia Z1
 • Sony Xperia Z1 Compact
 • Sony Xperia Z2
 • Sony Xperia Z2 Tablet
 • Sony Xperia Z3
 • Sony Xperia Z3 Compact
 • Sony Xperia Z3 Tablet Compact

 

Velmi pilným se ukázalo i HTC, které plánuje nasadit Lollipop do 4 hlavních tahounů z řady HTC One. Ty jsou prozatím jedinými potvrzenými telefony, nicméně padla zmínka i o možné aktualizaci Desire řady, která ještě není na 100% jistá.

 

Modely HTC One:

 • HTC One
 • HTC One (M8)
 • HTC One mini
 • HTC One mini 2

 

Android 5.0 Lollipop v novém kabátku

Každá nová verze systému (mimo ty s třetí číslicí) s sebou přináší upravený vzhled prostředí, ikonekba animací. Google poslední dobou začal znovu zjednodušovat a to do velmi velké míry. Nový vzhled pro vnitřní Google aplikace se jmenuje Material Design a již nyní je v něm udělaný obchod Play, mapy Google Earth a spoustu dalších aplikací. Změn se dočkaly také ikonky, které jsou teď velmi minimalistické a jednoduché. Android 5.0 Lollipop bude jakýmsi zakončením vizuálních změn. Ikonky i lišty budou vystřídány napříč celým prostředím, čekají nás nové jednoduché odemykací animace, předělaná notifikační lišta i nabídka aplikací.

 

Prostředí Android 5.0 LollipopProstředí Android 5.0 Lollipop

 

Odemykací obrazovka mírně upravená

Začněme odemykací obrazovkou. Ta stále nabízí klasické a nepostradatelné hodiny, pod nimiž se může objevit instatní notifikační páska s ikonkou a textem notifikace, která umožní rychlým kliknutím přejít rovnou do aplikace, která notifikaci vyvolala. Prostředí je obohaceno o několik dalších nových tapet, které reprezentují Material Design. Odemykání displeje se provádí tahem od symbolu zámku nahoru, je doprovázeno jednoduchou animací, kdy se hodiny a vše na zamčené obrazovce zkosí do sebe a posune nahoru, čímž se dostanete na domovskou obrazovku nebo naposledy spuštěnou aplikaci. Dále se na zamčené obrazovce nachází ještě symboly pro přístup k číselníku telefonu (vlevo) a přístup do fotoaparátu (vpravo).

 

Automatická možnost obnovy dat z jiného telefonu

Při aktualizaci vám zařízení nabídne zálohu dat do dalšího vašeho zařízení, které už jste někdy předtím se svým telefonem spárovali. Rovněž si můžete nechat takto obnovit rozmístění widgetů a ikonek a instalované aplikace – jakoby jste v ruce drželi svůj starý telefon. Na domovské obrazovce je vše rozvženo stejně – 4 ikony ve spodní liště + středové tlačítko pro nabídku aplikací, 4 ikony v řádku na ploše a ve spodní části displeje 3 kontextová tlačítka. Ta jsou nyní trochu změněná – trojúhelník, kolečko a čtvereček.

 

Bezpečnost s Androidem 5.0 Lollipop je o něco dál

Novinky se odehrály i v bezpečnostní stránce – někteří uživatelé nemají rádi, když je jejich telefon snadno přístupný komukoliv v okolí a tak si alespoň nastaví zámek displeje. Ten je sice výborný, aby vám někdo nečetl potají zprávy nebo brouzdal galerií fotek, ale také občas trochu zdržující. Novinku v podobě Trusted devices přináší právě Lollipop – v nastavení telefonu si můžete vybrat spárovaná zařízení bluetooth nebo jiná, v jejicž blízkosti zůstane zámek displeje vypnutý. Pokud tedy používáte například chytré hodinky, které máte neustále během dne na zápěstí, telefon bude fungovat odemčený pouze když u něj budete. Pokud se telefon přesune z vašeho dosahu (bluetooth přenáší na cca 10 metrů) tak se automaticky zámek displeje zapne.

 

Screen pinning

Ohledně bezpečnosti je zde ještě jedna skvělá a nová funkce – Screen pinning. Ta zajistí, že se nemusíte bát o své soukromí ani když půjčíte někomu telefon na odeslání SMS nebo hraní hry. Opět se zapíná přes nastavení a v toho, komu jste přístroj půjčili „udrží“ v dané aplikaci (SMS nebo hře, podle volby v nastavení). Takto je možné udržet na displeji jakoukoliv aplikaci pouhým současným stiskem dvou tlačítek. Následné odemknutí se pak rychle provede pomocí PIN kódu nebo jiné metody zámku displeje.

 

Tapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochy

 

Battery saver – vylepšený pohotovostní režim

Další novinkou je vylepšený pohotovostní režim Battery saver, který při zapnutém stavu změní barvu notifikační lišty a spodní lišty s tlačítky na oranžovou a dává vám tak vědět, že úroveň baterie je nízká. Sníží se výkon procesoru i GPU, ztmaví se jas, vypnou animace a přeruší některé bezdrátové technologie.

 

Priority notifications

Významnými úpravami prošla i notifikační lišta, která nově dokáže „vyrušit“ uživatele jen zvoleným typem notifikací, je-li to nastaveno. Pokud tedy v práci potřebujete klid a nechcete rušit kolegy, stačí si nastavit oznámení jen o důležitých událostech (jako např. vloupání do domu, hovor dítěte nebo partnera, hovor šéfa) a o ostatních událostech, které by jinak zbytečně vyrušovaly, se ani nedozvíte. Funkce se jmenuje Priority notifications a v podstatě jde o jakousi obdobu Night mode v iOS, ale propracovanější.

 

Easter egg

Jako v každé verzi i zde se nachází v nastavení pod označením verze systému malé androidí rozptýlení – tentokrát přímo hra na způsob Flappy Bird, ale s tím rozdílem, že místo ptáčka je zde zelený Android robotek a skáče mezi lízátky. Hra je ale stejně jako Flappy Bird opravdu těžká.

 

Pozor – ROOT se stává komplikovaným!

Skutečně největší změnou, kterou Android 5.0 Lollipop přináší, je posílená bezpečnost. Nejenom víc možností zámku obrazovky, jak jste četli výše. Google uvedl, že od samého začátku Androidu se jedná o tu nejbezpečnější verzi systému vůbec. Některé vnitřní vlastnosti a nastavení systému jsou zcela předělané a změněné, některé prvky přibyly a jiné zmizely.

 

Zahraniční zdroj Chainfire vydal důležité upozornění, týkající se právě možnosti rootu. Klidně by se dala celá záležitost rozebírat na hodiny čtení, avšak shrneme-li vše, co zatím víme, tak root má u některých přístrojů zřejmě odzvoněno. Spoustu uživatelů (hlavně těch technicky pokročilých) má Android rádo kvůli otevřenosti a volnosti. Root přístup pak naprosto otevírá téměř neomezenou škálu možností, co si se systémem udělat. A právě to by se teď mělo změnit.

 

Zatím se nestihly prozkoumat všechny možnosti, ale při správné kombinaci různých faktorů se může stát zařízení „nerootovatelným“. A nejen to. Pokud se bez dostatku znalostí pustíte do procesu rootování, mohli byste tvrdě narazit přímo v průběhu – bootloader, který by jinak normálně fungoval, může být u některých zařízení zamčený a bez možnosti odemknutí. Vám by tak v ruce zůstal nepoužitelný přístroj a jedinou možností, jak jej znovu oživit, by bylo prolomení, na které by někdo musel přijít. Prozatím je doporučeno neinstalovat neoficiální cestou Lollipop a nesnažit se provést root.

 

Nové grafické standardy

Android 5.0 Lollipop upgraduje na 64 bitovou architekturu ARMv8-A. Nově představený tablet Nexus 9 dostal pod kapotu opravdu silný a nový procesor Nvidia Tegra K1 (64 bit) a podporu standardu OpenGL ES 3.1 s AEP (který nyní bude podporovat i samotný Lollipop). Vývojáři teď dostali skutečně téměř neomezené možnosti. Těšit se tak můžeme i na vylepšené 3D díky již zmiňovanému OpenGL ES 3.1.

 

Zrychlujeme – a to velmi

Každá nová verze jakéhokoliv OS by s sebou měla přinášet hlavně pozitivní zlepšení, taková která nejsou jen na papíře, ale skutečně jsou v přístroji poznat. A každá vyrze má v popisu vždy něco na způsob „odstranění chyb“, „zvýšení rychlosti“, „ zlepšení odezvy“ a další. Jen málo z aktualizací však skutečně něco přinese. Android 5.0 Lollipop je v tomhle ohledu ale poctivý. Rychlost a odezva systému se totiž skutečně dramaticky zvýšila, což potvrzují i neplacení nadšenci po celém světě, kteří už neodolali a aktualizovali si zařízení manuálně. Skutečný zážitek z používání zařízení by se měl každému zpříjemnit. Vše je způsobeno hlavně hodně předělanými útrobami systému, které Google dlouho plánoval.

 

Audio na scénu

Google si pro nás v nové verzi Androidu 5.0 připravil také oficiální podporu USB audio zařízení – vstupních i výstupních. To je první velký krok, který by měl být následován přívalem profesionálního softwaru pro práci se zvukem, který by tak mohl z platformy Android udělat prostředí pro pokročilou úpravu a mixování stop.

 

Tapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochyTapeta z Android 5.0 - může posloužit i vám jako pozadí plochy

 

Sečteno a podtrženo

Google Android 5.0 Lollipop je bezpochyby opravdu velmi významnou verzí Androidu samotného. Týmu v Googlu se podařilo přichystat opravdu vítané změny – Android bude o hodně bezpečnější, znatelně rychlejší a plynulejší, spolehlivější, začne podporovat USB audio zařízení, nabídne v jistých částech celkem hodně přepracovaný vzhled, zachovávající tradici androidího prostředí, nabídne pokročilé možnosti a podporu pro vývojáře, ale také ztížený a někdy až nebezpečný přístup root. Systém už není jen navázáním na předchozí verze, ale spolu s sebou přináší i něco nového, udělaného jinak – Google sám uvedl, že některé části Androidu teď fungují jinak, některé kódy jsou zcela přepsané a některé úplně zmizely. Osobně se na nový Android velmi těším, sám jsem majitelem zařízení Nexus a jsem zvědavý, jak se na něm všechny ty změny projeví.

 

 

 


Sdílet na FaceBook

Komentáře

  Přidat komentář

  Pokud chcete psát komentáře, prosíme, přihlašte se.

  Podobné články:

  Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?Poradna: Chci chytrý telefon, jaký zvolit operační systém? Android, iOS nebo Windows Phone?
  V tomto článku se zaměříme na úplné nováčky na poli chytrých telefonů a tabletů. Budeme se vám snažit poradit a shrnout klíčové vlastnosti třech nejrozšířenějších mobilních OS na trhu. Jelikož už Vánoce pomalu klepou na dveře, jistě se mnozí z vás...
  Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]Anketa: Nejlepší Android hra roku 2014 - hlasuj a vyhraj! [Soutěž]
  Rok 2014 byl pro Android hráče velice bohatý na nové herní přírůstky. Už dávno neplatí, že je mobilní platforma dobrá pouze na jednoduché hry, právě naopak. Stále více se na Androidu setkáváme s komplexnějšími hrami, které ještě nedávno byly výsad...
  Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]Samsung Gear Fit - hodinky co nebudete chtít sundat! [Recenze]
  Samsung Gear Fit jsou první chytré hodinky s prohnutým AMOLED displayem. Samsung v tomto případě vsadil na elegantní design, který doplnil o pokročilé funkce. A jak Gear Fit obstál v našem redakčním testu? To se dozvíte v dnešní recenzi. ...
  Mobile-effect Vám přeje krásné prožití svátků vánočních a šťastný nový rok!Mobile-effect Vám přeje krásné prožití svátků vánočních a šťastný nový rok!
  Rok se sešel s rokem a opět tu máme svátky vánoční. Za celou redakci a další lidi, kteří se přímo i nepřímo podílejí na obsahu Mobile-effect, Vám přejeme krásné prožití Vánoc a vše nejlepší do nového roku. No a pokud vám Ježíšek přinesl nějaký ten...
  Android ve výdělcích stále více dotahuje Apple iOS store!Android ve výdělcích stále více dotahuje Apple iOS store!
  Není to tak dlouho, co Android jakožto vývojářská platforma nebyl tolik výdělečný pro autory aplikací, jako tomu je u konkurenčního iOS store. Ovšem situace se za relativně krátkou dobu do značné míry změnila. Výdělky na Android OS jsou nyní takřk...
  © 2019 Copyright mobile-effect.cz. All rights reserved. Created by Pavel Polák.
  Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace